Toksyna botulinowa typu A - czym różnią się preparaty wykorzystywane w zabiegach medycyny estetycznej .

2015-06-08 13:10:24 ·

Podobieństwa i różnice między aktualnie dostępnymi preparatami zawierającymi kompleks neurotoksyny botulinowej typu A: onabotuliny A (Botox/Vistabel®), anabotuliny A (Dysport®/Azzalure®), i incobotuliny A (Xeomin/Bocouture®).

Onabotulina, anabotulina i incobotulina, toksyny typu A

Iniekcje neurotoksyny botulinowej są cennym sposobem leczenia wielu wskazań terapeutycznych i zrewolucjonizowały dziedzinę medycyny estetycznej. Badania wykazały, że onabotulina, anabotulina i incobotulina, toksyny typu A, są porównywalne pod względem skuteczności klinicznej. Różnice pomiędzy produktami dotyczą kompleksu neurotoksyny botulinowej (BoNT), specyficznej aktywności biologicznej, i ich immunogenności (immunogenność-wyzwalanie przeciwciał neutralizujących, co może prowadzić do wtórnego niepowodzenia leczenia).

Preparaty typu A to neurotoksyny najczęściej stosowane na całym świecie i jedyne, które są zatwierdzone przez FDA do użytku estetycznego. Obecnie najpopularniejsze to trzy typu botuliny A (BoNT /A) produktów na rynku w zachodniej półkuli: onabotulina (ang. onabotulinumtoxin A (skrót z ang. ONA) Botox/Vistabel®, Allergan Inc., Irvine, CA, USA, anabotulina (ang. abobotulinumtoxin A (skrót z ang. ABO); Dysport®/Azzalure®, Ipsen, Paris, France, i incobotulina (z ang. incobotulinumtoxin A (skrót z ang. INCO) Xeomin/Bocouture®, Merz Pharmaceuticals GmbH, Frankfurt, Germany. Na rynku polskim dopuszczone są obecnie do obrotu trzy preparaty - Botox, Azzalure i Bocouture - zawierającą toksynę botulinową typu A.

Ostatnio opublikowane statystyki z Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej pokazują, że zastrzyki BoNT / A są obecnie najbardziej popularne wśród wszystkich zabiegów kosmetycznych na całym świecie, biorąc po uwagę zarówno zabiegi chirurgiczne i niechirurgiczne.

Handlowo dostępne preparaty BoNT / A zawierają różne uzupełnienia neurotoksyny z białkami kompleksującymi, a zatem mają różne ciężary cząsteczkowe i struktury trójwymiarowe (tabela 1). Badania wykazały, że złożona kompozycja neurotoksyny botulinowej jest charakterystyczna dla metody wzrostu oraz metody oczyszczania.

Neurotoksyna botulinowa oznacza toksynę botulinową nieskompleksowaną (tzn. cząstka czystej neurotoksyny botulinowej o ciężarze ok 150 kDa, lub w postaci kompleksu toksyny botulinowej (tzn. kompleks o ciężarze cząsteczki wynoszącym około 300 do około 900 kDa).

Białek aktywnych we wszystkich dostępnych w handlu produktów jest 150 kDa neurotoksyny, którego sekwencja aminokwasowa jest identyczna w ONA i INCO ponieważ obie produkowane ze szczepu Hall Clostridium botulinum typ A. Odpowiednia sekwencja ABO nie została opublikowana, ale jest prawdopodobnie identyczna, ponieważ producent wykorzystuje również szczep Hall.

Wielkość kompleksów białkowych i masa cząsteczkowa nie mają wpływu na aktywność biologiczną, stabilność, dystrybucję, lub profil działań niepożądanych. Białka kompleksujące i nieaktywna toksyna (toxoid, toksoid) zwiększają ryzyko powstawania przeciwciał neutralizujących, co może powodować niepowodzenia wtórnego leczenia, szczególnie w chorobach przewlekłych, które wymagają częstych zastrzyków i długotrwałego leczenia. Atrybuty te mogą prowadzić do różnic terapeutycznych efektów, a biorąc pod uwagę powszechne estetyczne wykorzystanie tych trzech produktów neurotoksyn, lekarze powinni być świadomi, jak różnią się one do zapewnienia ich bezpiecznego i skutecznego stosowania. Brak białek kompleksujących może wpływać na zmniejszenie prawdopodobieństwa, że u pacjenta rozwiną się przeciwciała i odpowiedź immunologiczna.

Co ważne, stwierdzono, że ciężar cząsteczkowy lub wielkość kompleksów białkowych nie wpływa na aktywność biologiczną i właściwości farmakologiczne, a BoNT / neurotoksyna gwałtownie dysocjuje od białek kompleksujących (jeśli są obecne) po rozcieńczeniu, suszeniu i rozpuszczeniu preparatu z ≥85% neurotoksyny obecnej w 150 kDa formie wolnej przed wstrzyknięciem do tkanek docelowych.

Wszystkie trzy preparaty BoNT / A mają podobny mechanizm działania. Powtarzalność skurczy i aktywność mięśni zaangażowanych w ekspresję twarzy jest istotnym czynnikiem w tworzeniu zmarszczek, zwłaszcza czoła i wokół oczu. Toksyna botulinowa blokuje uwalnianie acetylocholiny z presynaptycznych zakończeń nerwowych, zapobiegając w ten sposób impulsy nerwowe odpowiedzialne za skurcze mięśni, i może być stosowana do leczenia wszystkich zmarszczek, które są wynikiem naturalnego ruchu twarzowego. Praktycy mają obecnie do wyboru trzy produkty BoNT / A w leczeniu zmarszczek twarzy. Począwszy od 2014 roku, ONA i INCO w przypadku tych samych wskazań estetycznych: tymczasowa poprawa wyglądu umiarkowanych do ciężkich gładziznowych zmarszczek twarzy (bruzd czołowych) i kurzych łapek. Obecnie zgoda na zastosowanie ABO w medycynie estetycznej dotyczy wygładzania umiarkowanych lub ciężkich linii gładziznowych (bruzd czołowych). Jednakże, wszystkie trzy produkty są faktycznie stosowane poza oznakowaniem dla wielu innych wskazań estetycznych.

ONA i INCO mają porównywalną skuteczność, w proporcji 1: 1, i wykazano równoważność terapeutyczną w różnych wskazaniach, w tym dystonii szyjnej, kurczu powiek, zmarszczek pomiędzy brwiami i kurzych łapek. ONA do ABO proporcje wynoszą około 1: 2,5.

Korzyści terapeutyczne związane z BoNT / A nie są stałe i konieczne są cykliczne zastrzyki. Natomiast immunogenność może być jednak poważną przeszkodą we wskazaniach estetycznych, podawanie w dłuższym okresie czasu; na przykład, u osoby, która rozpoczyna wygładzanie bruzd czołowych i kurzych łapek w wieku 30 lat i powtarza ostrzykiwanie kilka razy w roku, przez 35 lat, może wystąpić brak efektu terapeutycznego.

Strategia kliniczna dotycząca wskazań terapeutycznych i estetycznych zmniejszenia lub wyeliminowania rozwoju przeciwciał neutralizujących i wtórnej nieskuteczności leczenia, zawiera stosowanie najmniejszej skutecznej dawki, w dopuszczalnym najdłuższym przedziale pomiędzy zastrzykami.

Podsumowanie. Główna różnica pomiędzy tymi trzema produktami odnosi się do obecności lub braku białek kompleksujących. INCO różni ONA i ABO tym, że jest wolna od białek kompleksujących i składa się tylko z czystej neurotoksyny 150 kDa, odpowiedzialnej za efekt terapeutyczny. Kompleksujące białka nie są wymagane dla skuteczności preparatów BoNT / A do wstrzykiwań.

Do niedawna wiele informacji dotyczących (neurotoxin-associated complexing proteins) neurotoksyny z białkami kompleksującymi była spekulacyjna, ale zaczynają się pojawiać dane, które pokazują, że białka kompleksujące, w szczególności toksyna botulinowa typu A w kompleksie białkowym z hemaglutyniną, może wywołać odpowiedź immunologiczną.

Botox/Vistabel®, Dysport®/Azzalure®, Xeomin/Bocouture® powinny być podawane wyłącznie przez wykwalifikowanych lekarzy i chirurgów plastycznych twarzy, w sterylnych warunkach, w gabinetach lekarskich. Produkty zawierające kompleks neurotoksyny botulinowej typu A nie powinny być podawane w salonach kosmetycznych, lub imprezach w domu.

Jeśli jesteś zainteresowana zabiegiem toksyny botulinowej skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić czy jesteś odpowiednim kandydatem do zabiegu. Pamiętaj, aby wybrać się do wykwalifikowanego lekarza z dużym doświadczeniem w różnych rodzajach iniekcji. Skorzystaj z filtra po prawej stronie, aby znaleźć lekarza w Twojej okolicy.

Źródło: Springer International Publishing, link

Plastic Surgery Practice


Polecane artykuły związane z botoksem Połączenie botoksu z wypełniaczem zapewnia trwalsze działanie wypełniaczy  Wpływ Botoxu na skórę  Botox w medycynie estetycznej  Alternatywne zabiegi z botoxu
REKLAMA

Poszukiwane informacje :: Zabiegi, Kwas hialuronowy powiększanie, wygładzenie zmarszczek, elektroliza usuwanie włosów, Endermologia zabieg antycellulitowy, Komórki macierzyste, Kriolipoliza, IPL LED fotoodmładzanie, laser IPL depilacja, Laser frakcyjny w terapii regeneracji skóry, Laserowe usuwanie tatuażu, Lipoliza iniekcyjna, Mezoterapia igłowa, Nadpotliwość leczenie, Osocze bogatopłytkowe PRP, Peelingi medyczne, Radiofrekwencja RF na twarz ciało, Skleroterapia leczenie żylaków, powiększanie Implanty piersi, Korekcja uszu, Lifting twarzy, lipoliza, liposukcja, plastyka piersi, sklep Estetyka.pl pielęgnacja kosmetyki, transfer tłuszczu, przeszczep tłuszczu, Przeszczep włosów, transplantacja włosów, wybielanie licówki zębów, dr opinie, ranking lekarzy, lekarz specjalista Szczecin, Klinika Warszawa, Klinika medycyna estetyczna Katowice, Chirurg Plastyczny Warszawa, Stomatologia estetyczna Pruszków, klinika Łódź, Wyszukaj zabieg medycyny estetycznej, filtruj Jelenia Góra, Gdańsk, Gdynia, Sopot, kliniki medycyny estetycznej, Wyszukiwarka zabiegów, artykuły kliniki chirurgii plastycznej, operacje plastyczne Wrocław, chirurg plastyczny Kraków, nowości chirurgia plastyczna ::

© 2014 - 2017 Portal KlinikiUrody - wszystkie prawa zastrzeżone