Botox lek na depresję?

2017-04-13 12:16:29 ·

Rewolucyjna terapia leczenia stanów depresyjnych i nowe możliwości zastosowania toksyny botulinowej.

O tym, że toksyna botulinowa może wpływać na poprawę nastroju i emocji można przeczytać już od kilku lat. Średnio co rok przeprowadza się nowe badania nad zastosowaniem toksyny botulinowej w leczeniu stanów depresyjnych. Za każdym razem pisze się, że terapia jest na etapie badań, ale wyniki są objecujące, czy tak jest tym razem?

Koncern farmaceutyczny Allergan także podjął się badań potwiedzających zastosowaniem toksyny botulinowej. Okazuje się, że toksyna może skutecznie leczyć zaburzenia depresyjne. Może tym razem doniesiena zostaną poparte twardymi dowodami i leczenie oficjalne zostanie zatwierdzone.

Jak wiadomo toksyna botulinowa niesie za sobą wiele korzyści jak redukcję zmarszczek mimicznych (okolice oka, brwi, czoła), leczenie zeza, migreny, nadpotliwości, mimowolnego mrugania, dystonię.

Jak wynika z badań Botox (toksyna botulinowa typu A) podany w zmarszczki międzybrwiowe wykazuje działanie antydepresyjne, utrzymujące się dłużej niż sam efekt kosmetyczny. Badania przeprowadzono z udziałem kobiet jak i mężczyzn, którym podano lek w postaci zastrzyków w typowe miejsca dla leczenia zmarszczek międzybrwiowych. Efekt kosmetyczny pod postacią wygładzenia zmarszczek utrzymywał się od 12 do 16 tygodni natomiast działanie antydepresyjne pod postacią znaczącej poprawy nastroju utrzymywało się  przez pełne 24 tygodnie tj. około 3 miesięcy dłużej niż poprawa wyglądu.

Ponad 47% redukcja symptomów depresyjnych po zastrzyku z toksyny botulinowej. 

Według naukowców wyniki mogą mieć dwa możliwe wytłumaczenia. Pierwsze to takie, że pod wpływem Botoxu wyraz twarzy zmienia się na bardziej pogodny, co skutkuje lepszymi relacjami z otoczeniem i w efekcie poprawą nastroju. Drugie wyjaśnienie jest bardziej złożone. Badania aktywności ośrodkowego układu nerwowego za pomocą rezonansu jądrowego pokazały, że u ludzi którzy po podaniu Botoxu nie mogą robić min charakterystycznych dla ekspresji złości (np marszczenie brwi) dochodzi do spadku aktywności neuronów w ciałach migdałowatych, które są jednym z obszarów mózgu odpowiedzialnych za negatywne reakcje  związane z nastrojem. Wobec braku bodźców obniżających nastrój dochodzi do jego poprawy. Opisane antydepresyjne działanie Botoxu wydaje się na tyle obiecujące, że może być podstawą terapii lub leczeniem uzupełniającym u pacjentów ze zdiagnozowaną depresją.

Zastosowanie botoksu w leczeniu depresji jest kwestią czasu. Jak przyznają naukowcy zastrzyki botoksu nie eliminują depresji na stałe i muszą być powtarzane co kilka miesięcy.

Źródło: Pharma Times, Linea Corporis.

Polecane artykuły związane z botoksem Połączenie botoksu z wypełniaczem zapewnia trwalsze działanie wypełniaczy  Wpływ Botoxu na skórę  Botox w medycynie estetycznej  Alternatywne zabiegi z botoxu  Neurotoksyna botulinowa typu A  Efekty stosowania zabiegów łączonych w medycynie estetycznej
REKLAMA

Poszukiwane informacje :: Zabiegi, Kwas hialuronowy powiększanie, wygładzenie zmarszczek, elektroliza usuwanie włosów, Endermologia zabieg antycellulitowy, Komórki macierzyste, Kriolipoliza, IPL LED fotoodmładzanie, laser IPL depilacja, Laser frakcyjny w terapii regeneracji skóry, Laserowe usuwanie tatuażu, Lipoliza iniekcyjna, Mezoterapia igłowa, Nadpotliwość leczenie, Osocze bogatopłytkowe PRP, Peelingi medyczne, Radiofrekwencja RF na twarz ciało, Skleroterapia leczenie żylaków, powiększanie Implanty piersi, Korekcja uszu, Lifting twarzy, lipoliza, liposukcja, plastyka piersi, sklep Estetyka.pl pielęgnacja kosmetyki, transfer tłuszczu, przeszczep tłuszczu, Przeszczep włosów, transplantacja włosów, wybielanie licówki zębów, dr opinie, ranking lekarzy, lekarz specjalista Szczecin, Klinika Warszawa, Klinika medycyna estetyczna Katowice, Chirurg Plastyczny Warszawa, Stomatologia estetyczna Pruszków, klinika Łódź, Wyszukaj zabieg medycyny estetycznej, filtruj Jelenia Góra, Gdańsk, Gdynia, Sopot, kliniki medycyny estetycznej, Wyszukiwarka zabiegów, artykuły kliniki chirurgii plastycznej, operacje plastyczne Wrocław, chirurg plastyczny Kraków, nowości chirurgia plastyczna ::

© 2014 - 2017 Portal KlinikiUrody - wszystkie prawa zastrzeżone