LASEK

LASEK

Laserowa operacja oka stała się jedną z najbardziej popularnych rozwiązań leczenia wad wzroku. Metoda, która przywraca komfort życia bez konieczności noszenia soczewek kontaktowych lub okularów.


LASEK (Laser Assisted Sub-Epithelial Keratectomy)

LASEK jest zabiegiem laserowej chirurgii oka stosowany do korekty i poprawy problemów i wad widzenia, stosowany przy wadach takich jak astygmatyzm, nadwzroczność (dalekowzroczność) i krótkowzroczność.
Celem korekcji laserowej jest zmniejszenie lub zlikwidowanie konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. LASEK, podobnie jak inne zabiegi korekcji wad wzroku, np. LASIK, wykorzystuje laser do zmiany kształtu rogówki, poprawę ostrości obrazu.

LASEK różni się od LASIK, między innymi procedurą, to znaczy w LASIK robi się cięcie rogówki i laser działa w głębszych jej warstwach. W przypadku LASEK odchyla się nabłonek rogówki na czas działania lasera, a następnie przykłada ponownie na swoje miejsce, laser działa powierzchniowo.

Idealny kandydat dla LASEK:

– powinien skończyć18 lat,

– mieć ustabilizowaną wadę wzroku,

– LASEK lepiej nadaje się dla pacjentów z bardzo cienką rogówką lub gdy inne metody korekcji są przeciwskazane.

Osoby tylko z łagodną wadą wzroku: dalekowzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm mogą nie być odpowiednimi kandydatami.

Procedura. Przed zabiegiem stosuje się środki do znieczulenia miejscowego, zakraplając oczy kroplami dzięki czemu zabieg jest prawie bezbolesny. Procedura obejmuje warstwę zewnętrzną rogówki – płatek nabłonkowy – który jest odzielony od rogówki po zmiękczeniu komórek nabłonkowych 20% roztworem alkoholu. Nabłonek na czas pracy lasera pozostaje odsunięty, po zakończeniu wraca na swoje miejsce. Laser ekscymerowy trwale zmienia kształt przedniej powierzchni rogówki, usuwając niewielką ilość tkanki zrębu rogówki, przez ablację lub parowania. Uzyskana korekcja wady jest trwała i odczuwalna już w kilka dni po zabiegu. Podstawową wadą tej metody w porównaniu z LASIK są zaburzenia w procesie gojenia się nabłonka oraz ból pooperacyjny o różnym nasileniu.

Rezultat. Można oczekiwać dużą poprawę wzroku w ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu, choć stabilizacja wady może potrwać od jednego do trzech miesięcy.

Podsumowanie. Medoda LASEK jest uważana za bezpieczną, nieinwazyjną procedurę, która może trwale poprawić widzenie pacjentów w ciągu kilku tygodni, eliminujac lub zredukować potrzebę noszenia okularów i soczewek kontaktowych. Niemniej jednak, niektóre działania niepożądane występują po operacji LASEK w pierwszych tygodniach i miesiącach po zabiegu, np. uczucie obecności obcego ciała w oku, zespół suchego oka, czasowego pogorszenia wzroku.

Metodą nie można jednak leczyć lub zapobiegać prezbiopii, z wiekiem stopniowo maleje zdolność oka do skupienia wzroku na przedmiotach położonych blisko, co oznacza, że dla tych osób mogą być wymagane “okulary do czytania”.

Przeczytaj inne:
zapadnięte policzki
Zapadnięte policzki

czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne?
Czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne?

Zamknij