Implanty ciała i implanty mięśniowe

Implanty ciała i implanty mięśniowe

Implanty stosuje się w celu skorygowania wad wrodzonych lub nabytych w wyniku znacznej utraty masy ciała, urazu, choroby, a także ze względów estetycznych.


 

  1. Implanty mięśniowe
  2. Implanty jako forma zdobienia ciała
  3. Implanty – rodzaje wypełniaczy

Implanty mięśniowe

W ostatnich latach nastąpił prężnych rozwój chirurgii plastycznej oraz liczba osób zainteresowanych poprawą wyglądu. Operacje plastyczne polegające na wszczepieniu implantów mają na celu eliminację kompleksów oraz zapewnienie perfekcyjnego wyglądu. Popularność zabiegów chirurgicznych wynika w głównej mierze ze spadku samoakceptacji, a także pragnienia uzyskania idealnych proporcji ciała. Z operacji plastycznych wszczepienia implantów w różne partie ciała korzystają zarówno kobiety jak i mężczyźni, w przypadku których tendencja jest wzrostowa.
Implanty mięśniowe posiadają szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je w celu rekonstrukcji wad wrodzonych, nabytych jak i ze względów estetycznych. Najczęściej stosowane są w celu powiększenia biustu. Jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. Na rynku dostępne są również implanty wykorzystywane w celu trwałego powiększenia ust. Popularność zyskują także implanty mięśni brzucha, ud, łydek czy pośladków. Co ciekawe większość pacjentów poddających się operacjom plastycznym nie posiada wad wrodzonych lecz pragnie pozbyć się kompleksów, uzyskać wymarzone ciało i samoakceptację.

Implanty jako forma zdobienia ciała

Mówiąc o implantach należy również wspomnieć o implantach podskórnych, które stosuje się w celu zmiany kształtu ciała. Jest to popularna forma zdobienia ciała znana jako body modifications. Implanty podskórne umieszczane są w specjalnie wyciętej w skórze kieszonce. Po zabiegu zrastająca się tkanka uniemożliwia przesuwanie się wszczepu. Implanty podskórne dostępne są w różnorodnych kształtach. Umieszczane są pod skórą głowy, rąk, nóg, tułowia, a nawet w narządach intymnych. Celem implantów podskórnych jest zazwyczaj ekspresja siebie, chwilowa fascynacja modą lub przynależność do subkultury. Osoby umieszczające implanty podskórne w miejscach intymnych pragną doświadczyć nowych doznań i bodźców erotycznych. Jednak wszczepienie implantów podskórnych może pociągnąć za sobą szereg konsekwencji tj. ryzyko odrzucenia implantu, wystąpienie infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Konsekwencje wiążą się z koniecznością usunięcia implantu, który może pozostawić po sobie blizny.

Implanty – rodzaje wypełniaczy

Niezależnie od wypełnienia wszystkie implanty składają się z torebki zewnętrznej wykonanej z polimeryzowanej gumy silikonowej oraz z torebki wewnętrznej. Pierwsza odpowiada sprężystość i wytrzymałość implantu. Druga z kolei gwarantuje bezpieczeństwo jednocześnie eliminując możliwość rozlania lub przenikania cząsteczek z implantu do organizmu pacjentów. Wyróżniamy trzy rodzaje wypełniaczy implantów: silikon spoisty, roztwór soli fizjologicznej lub ekspandery Bakera.
Silikon spoisty to najczęściej stosowane oraz najbardziej zbliżone do struktury ludzkiej skóry wypełnienie implantu. Spoistość wypełniacza zapewnia zachowanie kształtu implantu, eliminuje ryzyko przepuszczenia silikonu przez torebkę oraz wylania zawartości gdy torebka wewnętrza ulegnie rozerwaniu.
Roztwór soli fizjologicznej zostaje wstrzyknięty do implantu dopiero po jego umieszczeniu w ciele pacjentki, co pozwala na zminimalizowanie cięcia chirurgicznego. Jest to niewątpliwie największą zaletą tego rodzaju wypełnienia.
Ekspandery Bakera to implanty o wypełnieniu mieszanym. Najpierw chirurg wszczepia implant częściowo wypełniony żelem silikonowym, następnie do uzupełnia go roztworem soli fizjologicznej. Metoda ta również minimalizuje wielkość cięcia chirurgicznego.
Implanty mogą różnić się wypełnieniem, a także kształtem i profilem. Szeroki wybór pozwala na dobranie implantów odpowiednio do budowy anatomicznej oraz wymagań pacjentów.

Operacje plastyczne polegające na wszczepieniu implantów zyskują coraz większą popularność. Ludzie są w stanie wiele poświecić by uzyskać wymarzoną sylwetkę. Wszczepienie implantów z pewnością odmieniło życie wielu osób borykających się z wadami wrodzonymi czy nabytymi w wyniku choroby lub wypadku. Jednak w niektórych przypadkach należy poważnie zastanowić się czy dla pięknego ciała warto poddawać się tak inwazyjnemu zabiegowi chirurgicznemu jakim jest operacja plastyczna.

Tags:
Przeczytaj inne:
Radiofrekwencja mikroigłowa na oporną tkankę tłuszczową okolic kolan.

epilacja laserowa
Najskuteczniejsza metoda depilacji – laser diodowy, IPL czy elektroepilacja?

Zamknij