Proces starzenia się sklasyfikowany wg morfotypu twarzy.

Proces starzenia się sklasyfikowany wg morfotypu twarzy.

Holistyczne podejście do leczenia objawów starzenia. Minimalizacja efektów i zapobieganie dalszemu starzeniu.


 

  1. Starzenie się
  2. Na zmiany zachodzące w skórze wpływają jednocześnie dwa procesy:
  3. Twarz zmęczona
  4. Co robić, aby dłużej cieszyć się młodym wyglądem?
  5. Twarz zdeformowana
  6. Jakie zabiegi są polecane przy deformacji skóry twarzy?
  7. Twarz pokryta zmarszczkami
  8. Zabiegi korekcyjne?
  9. Muskularna twarz
  10. Jakie kroki podjąć, aby cofnąć znaki czasu?

Starzenie się

jest procesem złożonym, dotyczącym całego organizmu, także skóry. Ponieważ skóra jest bezpośrednio narażona na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych, ulega zazwyczaj starzeniu szybciej niż pozostałe narządy naszego ciała, a efekt tego procesu jest bardziej widoczny, skóra traci sprężystość, elastyczność mięśni i pojawiają się pierwsze zmarszczki.

Na zmiany zachodzące w skórze wpływają jednocześnie dwa procesy:

  • naturalny proces starzenia się skóry zależny od zegara biologicznego – wewnątrzpochodne starzenie się skóry (starzenie genetyczne, chronologiczne). Charakteryzuje się suchością i szorstkością, a niekiedy swędzeniem skóry, licznymi, drobnymi zmarszczkami, nasilonym rogowaceniem skóry wskutek zmniejszonego wydzielania gruczołów łojowych i potowych, bladością skóry, przebarwieniami, plamami starczymi.
  • proces starzenia się skóry związany z wpływem środowiska zewnętrznego – fotostarzenie. Czynniki zewnątrzpochodne wywołują zmiany w obrębie naskórka i skóry właściwej – suchość i szorstkość skóry, zmarszczki, zmiany barwnikowe, teleangiektazje, małe grudki i guzki na skórze, przerost gruczołów łojowych, a także nowotwory złośliwe skóry.

Wg dr Vladlena Averina starzenie się można sklasyfikować wg 4 morfotypów, w zależności od stopnia i rodzaju: twarz zmęczona, twarz z deformacjami, twarz pomarszczona i muskularna.

Twarz zmęczona

Morfotyp twarzy zmęczonej jest uważany za najbardziej korzystny scenariusz, rodzaj markera fizjologicznych procesów starzenia. Najczęściej dotyczy kobiet o owalnym kształcie twarzy i skórze normalnej lub suchej. Oznakami są fałdy nosowo-wargowe, linie marionetki, jak również opadanie powiek i kącików ust, zwiotczała skóra twarzy, cienie pod oczami. Zmiany te sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną szczególnie w godzinach wieczornych. Mogą wystąpić lekkie przebarwienia, jednak osoby posiadające ten morfotyp mają szansę na dłużej zachować młodość.

Co robić, aby dłużej cieszyć się młodym wyglądem?

Skóra zmęczona nie wymaga szczególnego podejścia, zatem elastyczność skóry przywrócą zabiegi nieinwazyjne z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej, aparatura jak krioterapia, endermologia, frakcyjna fototermoliza, zastrzyki z botoxu w celu wygładzenia zmarszczek, wypełniacze z kwasem hialuronowym, nici PDO, peelingi chemiczne do usuwania plam starczych. Ten typ starzenia dobrze reaguje na bodźce mechaniczne, takie jak mikrodermabrazja i microneedling.

Twarz zdeformowana

Ten typ jest charakterystyczny dla kobiet mocno zbudowanych. W okolicach twarzy gromadzi się nadmiar podskórnej tkanki tłuszczowej, powstaje podwójny podbródek, obrzęk powiek. Zdeformowane kontury twarzy-policzki, fałdy na szyi i głębokie bruzdy nosowo-wargowe. Czasami skóra staje się gruba i porowata. Osoby o tym morfotypie nie mają zmarszczek oraz niepożądanych przebarwień, jednak kobiety często cierpią na trądzik różowaty. Na twarzy mogą występować teleangiektazje, czyli drobne, czerwone, rozszerzenia naczyń włosowatych.

Jakie zabiegi są polecane przy deformacji skóry twarzy?

Złota zasada dla kobiet tego typu starzenia się skóry powinna być kontrola masy ciała. Nadmiar tkanki podskórnej prowadzi do deformacji skóry twarzy. Wygląd poprawić można poprzez zabiegi chirurgiczne i konturowanie twarzy. Stosowana jest także mezoterapia igłowa, masaż limfatyczny, krioterapia, prądy elektryczne o niskiej intensywności oraz endermologia (jeśli pacjent nie ma popękanych naczynek). Kombinacja peelingów o działaniu powierzchownym, średnim i głębokim ma działanie liftingujące i właściwości wygładzające, aby odświeżyć ogólny wygląd.

Twarz pokryta zmarszczkami

Jak sama nazwa wskazuje, cechą charakterystyczną tego typu starzenia jest pojawienie się dużej ilości zmarszczek. Zmarszczki częściej i szybciej pojawiają się u szczupłych kobiet z suchą skórą. Ze względu na brak kolagenu, pojawiają się liczne, drobne zmarszczki, szczególnie widoczne na twarzy. Na skórze karku i szyi często widoczne są głębokie bruzdy. Ma miejsce ogólna redukcja tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w części środkowej i resorpcja struktur kostnych. Zmiany proporcji w owalu i rysach twarzy. Pocieszeniem dla właścicieli tego morfotypu jest fakt, że zmarszczki nie postępują wraz z wiekiem, W związku z tym, skóra w wieku latach 40 i 60 lat będzie wyglądała prawie tak samo.

Zabiegi korekcyjne?

Przede wszystkim, nawilżać skórę twarzy i szyi. Należy zacząć tak wcześnie, jak to możliwe. Zabiegi na bazie kwasu hialuronowego, nawilżające koktajle i zastrzyki z botoksu mogą skutecznie zmniejszyć wygląd zmarszczek. Fonoforeza może być wykorzystana do wspomagania dostarczania substancji nawilżających i stymulujących. Udowodnione pozytywne wyniki przynoszą peelingi, hydrodermabrazja i fototermoliza ułamkowa. Mezoterapia igłowa stanowi również skuteczną metodę naprawczą dla tego morfotypu.

Muskularna twarz

Ten typ charakterystyczny jest w zasadzie dla mieszkańców Azji, czasami Wschodnich Europejczyków. Najbardziej powszechny wśród mężczyzn i kobiet o mocnych i wyrazistych rysach twarzy. Z biegiem czasu, widoczna ogólna redukcja tkanki tłuszczowej twarzy,
zwłaszcza na policzkach. Pojawiają się fałdy nosowo-wargowe, linie marionetki oraz większa skłonność do zaburzeń pigmentacji i elastoza (nagromadzenie w skórze właściwej zdegenerowanych włókien elastynowych). Dla kobiet, które tracą na wadze ten typ starzenia ma negatywny wpływ – sprawia, że z wiekiem ​​wyglądają bardziej męsko.

Jakie kroki podjąć, aby cofnąć znaki czasu?

Przede wszystkim profilaktyka przed ekspozycją na promienie ultrafioletowe, zalecane złuszczanie i zabiegi nawilżające. Zabiegi estetyczne i zalecane procedury zmierzają do zapobiegania elastozy, odwodnienia skóry i przebarwień. Zabiegi takie jak powierzchowne peelingi chemiczne (glikolowy, mlekowy, migdałowy), jak i bardziej aktywne i głębokie peelingi (salicylowy, retinolowy, TCA) spłycą zmarszczki i rozjaśnią przebarwienia. Wypełniacz HA lub preparaty do mezoterapii poprawią efekty korygujące i skutecznie zapobiegną zmianom związanych z wiekiem.

Starzenie się skóry jest nieuchronne, jednak każdy z  nas poprzez odpowiednią profilaktykę, np. stosowanie kremów z ochronnymi filtrami, nawilżanie skóry i prowadzenie odpowiedniego, zdrowego trybu życia ma wpływ na jakość, wygląd i ogólną kondycję swojej skóry. Nierzadko zmiany skórne pojawiające się z wiekiem wymagają konsultacji lub interwencji lekarskiej. Dynamicznie rozwijająca się medycyna estetyczna, jest odpowiedzią na chęć zatrzymania młodości na dłużej.

Źródło: https://www.prime-journal.com; http://gerontologia.org.pl

Zapraszamy do poprzedniego artykułu

Przeczytaj inne:
Wpływ Botoksu na skórę. Twarz po botoksie jak długo działa?
Wpływ Botoksu na skórę. Twarz po botoksie – jak długo działa?

Techniki usuwania blizn lub sposoby zmniejszenia widoczności blizn.
Techniki usuwania blizn lub sposoby zmniejszenia widoczności blizn.

Zamknij