Toksyna botulinowa typu A - czym różnią się preparaty wykorzystywane w zabiegach medycyny estetycznej .

2015-06-08 13:10:24 ·

Podobieństwa i różnice między aktualnie dostępnymi preparatami zawierającymi kompleks neurotoksyny botulinowej typu A: onabotuliny A (Botox/Vistabel®), anabotuliny A (Dysport®/Azzalure®), i incobotuliny A (Xeomin/Bocouture®).

Onabotulina, anabotulina i incobotulina, toksyny typu A

Iniekcje neurotoksyny botulinowej są cennym sposobem leczenia wielu wskazań terapeutycznych i zrewolucjonizowały dziedzinę medycyny estetycznej. Badania wykazały, że onabotulina, anabotulina i incobotulina, toksyny typu A, są porównywalne pod względem skuteczności klinicznej. Różnice pomiędzy produktami dotyczą kompleksu neurotoksyny botulinowej (BoNT), specyficznej aktywności biologicznej, i ich immunogenności (immunogenność-wyzwalanie przeciwciał neutralizujących, co może prowadzić do wtórnego niepowodzenia leczenia).

Preparaty typu A to neurotoksyny najczęściej stosowane na całym świecie i jedyne, które są zatwierdzone przez FDA do użytku estetycznego. Obecnie najpopularniejsze to trzy typu botuliny A (BoNT /A) produktów na rynku w zachodniej półkuli: onabotulina (ang. onabotulinumtoxin A (skrót z ang. ONA) Botox/Vistabel®, Allergan Inc., Irvine, CA, USA, anabotulina (ang. abobotulinumtoxin A (skrót z ang. ABO); Dysport®/Azzalure®, Ipsen, Paris, France, i incobotulina (z ang. incobotulinumtoxin A (skrót z ang. INCO) Xeomin/Bocouture®, Merz Pharmaceuticals GmbH, Frankfurt, Germany. Na rynku polskim dopuszczone są obecnie do obrotu trzy preparaty - Botox, Azzalure i Bocouture - zawierającą toksynę botulinową typu A.

Ostatnio opublikowane statystyki z Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej pokazują, że zastrzyki BoNT / A są obecnie najbardziej popularne wśród wszystkich zabiegów kosmetycznych na całym świecie, biorąc po uwagę zarówno zabiegi chirurgiczne i niechirurgiczne.

Handlowo dostępne preparaty BoNT / A zawierają różne uzupełnienia neurotoksyny z białkami kompleksującymi, a zatem mają różne ciężary cząsteczkowe i struktury trójwymiarowe (tabela 1). Badania wykazały, że złożona kompozycja neurotoksyny botulinowej jest charakterystyczna dla metody wzrostu oraz metody oczyszczania.

Neurotoksyna botulinowa oznacza toksynę botulinową nieskompleksowaną (tzn. cząstka czystej neurotoksyny botulinowej o ciężarze ok 150 kDa, lub w postaci kompleksu toksyny botulinowej (tzn. kompleks o ciężarze cząsteczki wynoszącym około 300 do około 900 kDa).

Białek aktywnych we wszystkich dostępnych w handlu produktów jest 150 kDa neurotoksyny, którego sekwencja aminokwasowa jest identyczna w ONA i INCO ponieważ obie produkowane ze szczepu Hall Clostridium botulinum typ A. Odpowiednia sekwencja ABO nie została opublikowana, ale jest prawdopodobnie identyczna, ponieważ producent wykorzystuje również szczep Hall.

Wielkość kompleksów białkowych i masa cząsteczkowa nie mają wpływu na aktywność biologiczną, stabilność, dystrybucję, lub profil działań niepożądanych. Białka kompleksujące i nieaktywna toksyna (toxoid, toksoid) zwiększają ryzyko powstawania przeciwciał neutralizujących, co może powodować niepowodzenia wtórnego leczenia, szczególnie w chorobach przewlekłych, które wymagają częstych zastrzyków i długotrwałego leczenia. Atrybuty te mogą prowadzić do różnic terapeutycznych efektów, a biorąc pod uwagę powszechne estetyczne wykorzystanie tych trzech produktów neurotoksyn, lekarze powinni być świadomi, jak różnią się one do zapewnienia ich bezpiecznego i skutecznego stosowania. Brak białek kompleksujących może wpływać na zmniejszenie prawdopodobieństwa, że u pacjenta rozwiną się przeciwciała i odpowiedź immunologiczna.

Co ważne, stwierdzono, że ciężar cząsteczkowy lub wielkość kompleksów białkowych nie wpływa na aktywność biologiczną i właściwości farmakologiczne, a BoNT / neurotoksyna gwałtownie dysocjuje od białek kompleksujących (jeśli są obecne) po rozcieńczeniu, suszeniu i rozpuszczeniu preparatu z ≥85% neurotoksyny obecnej w 150 kDa formie wolnej przed wstrzyknięciem do tkanek docelowych.

Wszystkie trzy preparaty BoNT / A mają podobny mechanizm działania. Powtarzalność skurczy i aktywność mięśni zaangażowanych w ekspresję twarzy jest istotnym czynnikiem w tworzeniu zmarszczek, zwłaszcza czoła i wokół oczu. Toksyna botulinowa blokuje uwalnianie acetylocholiny z presynaptycznych zakończeń nerwowych, zapobiegając w ten sposób impulsy nerwowe odpowiedzialne za skurcze mięśni, i może być stosowana do leczenia wszystkich zmarszczek, które są wynikiem naturalnego ruchu twarzowego. Praktycy mają obecnie do wyboru trzy produkty BoNT / A w leczeniu zmarszczek twarzy. Począwszy od 2014 roku, ONA i INCO w przypadku tych samych wskazań estetycznych: tymczasowa poprawa wyglądu umiarkowanych do ciężkich gładziznowych zmarszczek twarzy (bruzd czołowych) i kurzych łapek. Obecnie zgoda na zastosowanie ABO w medycynie estetycznej dotyczy wygładzania umiarkowanych lub ciężkich linii gładziznowych (bruzd czołowych). Jednakże, wszystkie trzy produkty są faktycznie stosowane poza oznakowaniem dla wielu innych wskazań estetycznych.

ONA i INCO mają porównywalną skuteczność, w proporcji 1: 1, i wykazano równoważność terapeutyczną w różnych wskazaniach, w tym dystonii szyjnej, kurczu powiek, zmarszczek pomiędzy brwiami i kurzych łapek. ONA do ABO proporcje wynoszą około 1: 2,5.

Korzyści terapeutyczne związane z BoNT / A nie są stałe i konieczne są cykliczne zastrzyki. Natomiast immunogenność może być jednak poważną przeszkodą we wskazaniach estetycznych, podawanie w dłuższym okresie czasu; na przykład, u osoby, która rozpoczyna wygładzanie bruzd czołowych i kurzych łapek w wieku 30 lat i powtarza ostrzykiwanie kilka razy w roku, przez 35 lat, może wystąpić brak efektu terapeutycznego.

Strategia kliniczna dotycząca wskazań terapeutycznych i estetycznych zmniejszenia lub wyeliminowania rozwoju przeciwciał neutralizujących i wtórnej nieskuteczności leczenia, zawiera stosowanie najmniejszej skutecznej dawki, w dopuszczalnym najdłuższym przedziale pomiędzy zastrzykami.

Podsumowanie. Główna różnica pomiędzy tymi trzema produktami odnosi się do obecności lub braku białek kompleksujących. INCO różni ONA i ABO tym, że jest wolna od białek kompleksujących i składa się tylko z czystej neurotoksyny 150 kDa, odpowiedzialnej za efekt terapeutyczny. Kompleksujące białka nie są wymagane dla skuteczności preparatów BoNT / A do wstrzykiwań.

Do niedawna wiele informacji dotyczących (neurotoxin-associated complexing proteins) neurotoksyny z białkami kompleksującymi była spekulacyjna, ale zaczynają się pojawiać dane, które pokazują, że białka kompleksujące, w szczególności toksyna botulinowa typu A w kompleksie białkowym z hemaglutyniną, może wywołać odpowiedź immunologiczną.

Botox/Vistabel®, Dysport®/Azzalure®, Xeomin/Bocouture® powinny być podawane wyłącznie przez wykwalifikowanych lekarzy i chirurgów plastycznych twarzy, w sterylnych warunkach, w gabinetach lekarskich. Produkty zawierające kompleks neurotoksyny botulinowej typu A nie powinny być podawane w salonach kosmetycznych, lub imprezach w domu.

Jeśli jesteś zainteresowana zabiegiem toksyny botulinowej skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić czy jesteś odpowiednim kandydatem do zabiegu. Pamiętaj, aby wybrać się do wykwalifikowanego lekarza z dużym doświadczeniem w różnych rodzajach iniekcji. Skorzystaj z filtra po prawej stronie, aby znaleźć lekarza w Twojej okolicy.

Źródło: Springer International Publishing, link

Plastic Surgery Practice


Polecane artykuły związane z botoksem Połączenie botoksu z wypełniaczem zapewnia trwalsze działanie wypełniaczy  Wpływ Botoxu na skórę  Botox w medycynie estetycznej  Alternatywne zabiegi z botoxu
REKLAMA

Poszukiwane informacje :: Labioplastyka – najbardziej intymna z procedur medycyny estetycznej :: Usta – wypełniacz czy implant? Jaka metoda jest dla Ciebie? :: 10 faktów, o których warto wiedzieć przed laserowym usuwaniem tatuażu :: Kto może wstrzykiwać Botoks? :: Botox lek na depresję :: Bioidentyczna hormonalna terapia zastępcza – nowy nurt anti – aging :: Czy implanty powodują raka piersi :: Dlaczego kobiety usuwują implanty piersi? :: Mezoterapia biomimetyczna :: Czy suplementy kolagenowe naprawdę działają? :: Jak zęby zdradzają nasz wiek? :: Najskuteczniejsza metoda depilacji - laser diodowy, IPL czy elektroepilacja :: Hydradermabrazja – zabieg kompleksowy :: Medycyna estetyczna - świadczenia z zakresu medycyny estetycznej :: Laser, RF, IPL w niepowołanych rękach – czym to grozi dla pacjenta? :: Wybór lekarza i kliniki medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej :: Efekt połączenia lasera z wypełniaczem :: Różnica nici PDO i PLA :: Kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany :: UltraShape Power modelowanie sylwetki :: Profilaktyka przebarwień na skórze :: Worki pod oczami jak się pozbyć :: Powiększanie biustu własnym tłuszczem :: Zabieg hialuronidaza :: Botoks czy kwas hialuronowy :: Kwas hialuronowy kiedy widać efekty :: Lifting twarzy bez skalpela :: Medyczne metody powiększania ust :: Liposukcja czy kriolipoliza - redukcja tkanki tłuszczowej :: Przeszczep tłuszczu w twarz - lipofilling twarzy ::  Szybki sposób na cellulit :: Baby botoks (mezobotox) - delikatna korekcja zmarszczek :: Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej działanie - podobieństwa i różnice między aktualnie dostępnymi preparatami :: Twarz po botoksie - botoks jak długo działa? :: kliniki medycyny estetycznej :: Portal medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej

© 2014 - 2017 Portal KlinikiUrody - wszystkie prawa zastrzeżon