Autologiczna terapia osoczem bogatopłytowym PRP w łysieniu androgenowym.

Autologiczna terapia osoczem bogatopłytowym PRP w łysieniu androgenowym.

Metoda porostu włosów u osób z przerzedzeniem. Zapobieganie łysieniu przez stymulację w terapii komórkowej osoczem bogatopłytkowym (PRP) wstrzykiwanym bezpośrednio do skóry głowy.

Dążenie do lepszej tolerancji, prostej terapii i wysokiej stopy satysfakcji leczenia łysienia androgenowego, spowodowało odkrycie przez naukowców i lekarzy, metody wykorzystującej leczenie osoczem bogatopłytowym. Autogenne osocze bogatopłytkowe PRP to koncentrat autologicznych płytek krwi, które zagęszczone po wirowaniu, pękają i wydzielają cytokiny stymulując procesy naprawcze skóry.

Cechy rewitalizacji płytek są dobrze znane i są wykorzystywane od 30 lat w różnych specjalnościach, takich jak chirurgii plastycznej, dermatologii, reumatologii, i stomatologii. Pierwsza publikacja na ten temat odsyła do roku 19751, a dotycząca wykorzystania na skórę głowy do 2007 roku. PRP eliminuje obawy dotyczące przenoszenia chorób i minimalizuje ewentualne skutki uboczne, lub reakcje uczuleniowe. Najczęstsze działania niepożądane związane z podaniem sródskórnie PRP to: ból, czerwień, świąd, obrzęki, krwiak.

Iniekcje PRP w łysieniu androgenowym jest proste i oszczędne, oraz realną metodą w leczeniu utraty włosów i może być traktowane jako przydatny, uzupełniający sposobób leczenia łysienia androgenowego. W celu umożliwienia lepszej dyfuzji PRP, można przed zabiegiem śródskórnym PRP zastosować dermaroler z mikroigłami o długości 1,5mm, który zwiększa perforację naskórka, redukuje jego barierę i lepsze przenikanie osocza.

Chociaż PRP ma wystarczające teoretyczne podstawy naukowe na poparcie jego wykorzystania dla porostu włosów, przywrócenie włosów na głowie za pomocą PRP jest jeszcze w powijakach. Czy PRP stymuluje wzrost nowych mieszków włosowych? Dane kliniczne są nadal niewystarczające. W 2014 r. w Hiszpanii rozpoczęto badania: Studium oceny skuteczności osocza bogatopłytkowego w łysieniu androgenowym (ang. Study to Assess Efficacy of Platelet-Rich Plasma in Androgenetic Alopecia PRP). Szacunkowy termin ukończenia badania Listopad 2015r.

Podsumowanie: Biorąc pod uwagę doskonały profil bezpieczeństwa i stosunkowo niski koszt, PRP w terapii leczniczej jest obiecującą opcją leczenia pacjentów z przerzedzeniem włosów.

Źródło: Prime Journal, Autologous PRP injection in androgenic alopecia.

ClinicalTrials.gov.

Przeczytaj inne:
Test iGenesis i dieta przeciwstarzeniowa – klucz do młodości i rewolucja na polu anti – aging

Botox lek na depresję?

Zamknij