Wpływ chirurgii bariatrycznej na ciążę.

Wpływ chirurgii bariatrycznej na ciążę.

Chirurgia bariatryczna wpływa na ryzyko powikłań ciążowych. Badanie porównawcze kobiet po operacji bariatrycznej i kobiet z wysokim wskaźnikiem masy ciała.

Badania pokazują, że chirurgia bariatryczna wpływa na ryzyko powikłań ciążowych. Chirurgii bariatrycznej ma zarówno pozytywne jak i negatywne oddziaływanie na ryzyko powikłań podczas kolejnej ciąży i porodu – podsumowuje nowe badanie z Karolinska Institutet w Szwecji. Wyniki, które opublikowano w New England Journal of Medicine, wskazują, że służba zdrowia powinna traktować takie przypadki, jako zwiększone ryzyko dla ciąży.

Kobiety w ciąży z otyłością, niosą większe ryzyko wystąpienia powikłań w czasie ciąży, także ryzyko powikłań płodu / niemowląt jest również wyższe. Nastąpił gwałtowny wzrost liczby kobiet w ciąży po operacji bariatrycznej; w 2013 roku prawie 8000 takich operacji przeprowadzono w Szwecji, z czego 80% stanowiły kobiety.

“Wpływ operacji bariatrycznej w zakresie skutków zdrowotnych, takich jak cukrzyca i choroby układu krążenia były badane, ale mniej wiadomo na temat wpływu na przebieg ciąży i wyniki okołoporodowe, mówi główny autor badania, Kari Johansson, PhD, z Wydziału Lekarskiego w Solna. “Dlatego chcieliśmy zbadać, czy operacja wpływa w jakikolwiek sposób na ryzyko cukrzycy ciążowej, przedwczesnego porodu, urodzenia martwego dziecka, czy dziecko było małe lub duże dla jego wieku ciążowego, wad wrodzonych i śmierć noworodków”.

Na podstawie danych z ogólnopolskich szwedzkich rejestrów zdrowia, naukowcy zidentyfikowali 596 ciąż u kobiet, które rodziły po operacji bariatrycznej w latach 2006 i 2011. Te ciąże były następnie porównywane z 2356 ciężarnych kobiet, które nie były operowane, ale które miały taki sam index masy ciała (BMI) jako grupa kwalifikująca się do zabiegu.

Ciąże po operacji bariatrycznej, w porównaniu z grupą kontrolną, były związane z niższym ryzykiem cukrzycy ciążowej (1,9% vs. 6,8%) oraz nadmiernego wzrostu płodu w stosunku do wieku ciążowego (8,6% vs. 22,4%).

W przeciwieństwie do tego, ciąże po operacji bariatrycznej były związane z większym ryzykiem wystąpienia zbyt małych jak na wiek ciążowy płodu niemowląt (15,6% vs. 7,6%) i krótszym okresem ciąży (273,0 vs 277,5 dni), przy czym ryzyko przedwczesnego porodu nie różnił się istotnie (10,0% po operacji bariatrycznej wobec 7,5% kobiet z wysokim indeksem IBM, ale nie poddanych operacji). Ryzyko zgonu wewnątrzmacicznego albo śmierć noworodków wynosiła 1,7% w porównaniu z 0,7%. Nie było znaczącej różnicy między grupami w częstotliwości wrodzonych wad.

Podsumowując, badanie pokazało, że chirurgia bariatryczna miała wpływ na zmniejszenie ryzyka cukrzycy ciążowej i nadmiernego wzrostu płodu, krótszy okres ciąży, na zwiększone ryzyko zbyt małych jak na wiek ciążowy płodu niemowląt.

 

Źródło: Kari Johansson, Sven Cnattingius, Ingmar Näslund, Nathalie Roos, Ylva Trolle Lagerros, Fredrik Granath, Olof Stephansson, Martin Neovius. Outcomes of Pregnancy after Bariatric SurgeryNew England Journal of Medicine, 2015; 372 (9): 814 DOI: 10.1056/NEJMoa1405789

Przeczytaj inne:
Baby botox zabieg naturalny efekt korekcji zmarszczek.
Baby botox zabieg – naturalny efekt korekcji zmarszczek.

Nowości rynkowe
Nowości rynkowe.

Zamknij