Odmładzanie skóry rąk

Odmładzanie skóry rąk

Sposoby z zakresu medycyny estetycznej poprawiające kondycję dłoni IPL, peeling chemiczny, mezoterapia, laser frakcyjny.

Dłonie, podobnie jak twarz to jedna z okolic, tzw. odkrytych i najbardziej, bo najdłużej w ciągu życia narażonych na działanie promieni UV. Eksponowana na światło okolica ulega szybszemu starzeniu słonecznemu, co wiąże się z konsekwencjami w postaci jej szybszego ścieńczenia, wysuszenia i plam pojawiających się wraz z wiekiem.

Najlepszą metodą usuwania przebarwień z dłoni są zabiegi wysokoenergetyczną lampą IPL, czyli tzw. fotoodmładzanie. W wielu przypadkach już po jednym zabiegu można osiągnąć w pełni zadowalający efekt. Paradoksalnie najlepiej reagują najciemniejsze plamy. Jaśniejsze przebarwienia znikną po 2­ 3 zabiegach. Jedyną niedogodnością dermatologicznego leczenia przebarwień na rękach jest dość długie gojenie, związane z powolną regeneracją skóry w tej okolicy. Należy liczyć się z 2­ tygodniowym “okresem rekonwalescencji”, podczas którego wszystkie plamy będą parę razy ciemniejsze niż przed zabiegiem. Zabiegi IPL najlepiej wykonać jest późną jesienią, gdy całkowicie zniknie ze skóry letnia opalenizna.

Niektórzy lekarze, zwłaszcza w przypadkach jaśniejszych plam, wykonują punktowe zabiegi głębokiego złuszczenia chemicznego, najczęściej kwasem trójchlorooctowym (TCA), a także punktowe zamrażanie ciekłym azotem, czyli krioterapię. Po wszystkich zabiegach w okolicach rąk należy pamiętać, że skóra w tej okolicy goi się 2 razy dłużej niż np. na twarzy. Plama pozostanie ciemniejsza w miejscu zabiegu nawet przez 2 tygodnie, do momentu aż się złuszczy.

Dla regeneracji cienkiej i marszczącej się skóry dłoni wykonuje się czasem zabiegi laserem frakcyjnym, który pobudza odnowę komórkową. Dużo częściej jednak w tym celu stosuje się mezoterapię. Podobnie jak przy tych zabiegach w innych okolicach ciała, wykonując zabieg mezoterapii podaje się najróżniejsze substancje, łącznie z terapią własnym osoczem PRP. Bardzo dobrze sprawdza się też kwas hialuronowy, który regeneruje skórę i nawilża, poprawia też jej jędrność. Można też stosować kwas hialuronowy częściowo stabilizowany (wchłania się po okresie paru miesięcy, a nie paru dni), jak w przypadku klasycznych wypełnień. Te zabiegi są trochę droższe, ale w serii wykonuje się ich mniej (2­ 4) i rzadziej. Poza tym, podobnie jak wypełnienia, zabiegi z użyciem stabilizowanego kwasu hialuronowego wzmacniają i pogrubiają skórę sprawiając wrażenie odbudowy tkanki podskórnej, co jest ważne dla osób z bardzo szczupłymi dłońmi, ubogą tkanką podskórną i prześwitującymi naczyniami krwionośnymi. W tych przypadkach najczęściej wykonuje się jednak zabiegi klasycznych wypełnień, z całym wachlarzem stosowanych w tym celu substancji. Najczęściej stosuje się najbezpieczniejszy i najlepiej przebadany stabilizowany kwas hialuronowy, ale także kwas polimlekowy (Sculptra), hydroksyapatyt wapnia (Radiesse), czy stosunkowo najnowszy polikaprolakton (Elansse). Wymienione substancje poza działaniem wypełniającym pełnią funkcję aktywatorów syntezy własnego kolagenu. Zwykle stosuje się je u pacjentów oczekujących dłużej utrzymujących się rezultatów, niż możliwe to jest po zastosowaniu kwasu hialuronowego.

Jeśli problemem jest bardzo wyraźny ubytek tłuszczu na dłoniach, jego brak można także uzupełnić własnym tłuszczemWiąże się to jednak z liposukcją, czyli pobraniem tkanki tłuszczowej (liposukcja), co w większości przypadków ogranicza tę metodę do pacjentów, u których wykonuje się liposukcję, jako cel sam w sobie, czyli w zabiegach modelowania ciała, lub przy większych zabiegach wypełniania także innych okolic ciała poza dłońmi (twarz, piersi itp.), gdy konieczność wykorzystania dużej ilości tradycyjnego materiału wypełniającego znacznie podrażałaby koszty zabiegu. Przeszczepy tłuszczu mają jednak tę przeogromną zaletę, że wraz z tkanką tłuszczową przeszczepia się obecne tam w dużej ilości komórki macierzyste. W rezultacie nawet po wchłonięciu komórek tłuszczowych skóra pozostaje doskonale odbudowana i pogrubiona. Pochodzące z tkanki tłuszczowej komórki macierzyste mają zdolność regeneracji nie tylko skóry, ale także tkanki podskórnej i mogą odbudowywać zanikającą w tej okolicy tkankę tłuszczową. Obecnie badania nad tymi procesami są bardzo zaawansowane, praktycznie na etapie badań klinicznych, czyli u pacjentów. Bardzo obiecująca jest także szybko rozwijająca się metoda przeszczepów komórek macierzystych “skoncentrowanych” bez tłuszczu, z którego są pozyskiwane, po oczyszczeniu i zagęszczeniu w specjalnych kolektorach. W związku z dużym zainteresowaniem tymi metodami, potrzebny tłuszcz coraz częściej pozyskuje się nie w zabiegu klasycznej liposukcji, ale prostszą i mniej obciążającą dla pacjenta metodą odessania (z okolic brzucha, uda itp.) przy pomocy specjalnej kaniuli, w znieczuleniu miejscowym.

Tendencja do zaczerwienień w okolicy rąk może być związana z przebytym odmrożeniem, ale najczęściej dochodzi do niej u osób z zaburzeniami odpowiedzi sympatycznego układu nerwowego na zimno lub stres. Naczynia krwionośne reagują na czynniki gwałtownym skurczem, co prowadzi do czasowego niedokrwienia palców a następnie kompulsywnej reakcji przekrwienia. W leczeniu tej dolegliwości stosuje się czasem leki farmakologiczne, a także środki naturalne, nienasycone kwasy tłuszczowe w postaci np. oleju z wiesiołka. Podstawą postępowania jest jednak całkowita ochrona rąk i ciała przed przemarznięciem, a nawet zwykłym oziębieniem. Jeśli chodzi o nowe metody lecznicze to trwają prace nad możliwością wykorzystania w tej dolegliwości toksyny botulinowej, a także nad zastosowaniem różnych laserów wykorzystywanych także w leczeniu rumienia na twarzy.

Autor: Dr n. med. Maria Noszczyk-specjalista dermatolog

Przeczytaj inne:
Biżuteria nazębna
Biżuteria nazębna

Jakie zalety ma podkład Estee Lauder?

Zamknij