Stresujesz się? Zatem szybko się zestarzejesz!

Stresujesz się? Zatem szybko się zestarzejesz!

Jak wystawienia na długotrwałe działanie stresu i nerwowość wpływają na Twój wygląd, uszkadzają DNA i powodują szkodliwe zmiany w komórkach.

Ekspozycja na słońce, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta i pielęgnacja

– to najczęściej wymieniane powody przyspieszonego starzenia się skóry. Kobiety zwracają jednak uwagę na jeszcze jeden czynnik, wydający się być obecnie nieodłącznym elementem współczesnego życia – stres. I słusznie – spożywanie alkoholu, palenie papierosów czy ekspozycja na słońce odpowiadają zaledwie za 13% uszkodzeń skóry – zmarszczki, przebarwienia, rozszerzone pory czy przesuszenie skóry.

Starzenie się – zmniejszenie zdolności do odpowiedzi na stres środowiskowy, które pojawia się w organizmach wraz z upływem czasu, naturalne i nieodwracalne nagromadzenie się uszkodzeń wewnątrzkomórkowych, przerastające zdolności organizmu do samonaprawy.

Efekty uboczne wielozadaniowości

Kobiety słyną ze swojej wielozadaniowości, zatem doskonale radzą sobie z pogodzeniem kariery zawodowej i wychowywaniem dzieci. Z drugiej strony – macierzyństwo podobno uskrzydla, prawda? Ale – paradoksalnie – posiadanie dzieci może powodować przyspieszone starzenie się skóry. Dlaczego? Nieprzespane noce, depresja poporodowa, wyrzuty sumienia spowodowane powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim – da każdej mamy brzmi to znajomo. I niestety powoduje zauważalne pogorszenie kondycji skóry.

Upływające lata nie postarzają wszystkich w ten sam spo­sób. Przyczyny różnic można upatrywać w uwarunkowa­niach genetycznych, a przede wszystkim w warunkach socjalno – bytowych, rodzaju wykonywanej pracy i stylu życia.

Jak stres i nerwowość wpływają na Twój wygląd?

Zabiegany i stresujący tryb życia zauważalnie przyspiesza starzenie się skóry, zwłaszcza po 30 roku życia. Niedobór snu oznacza ograniczone procesy regeneracji skóry, brak czasu na aktywność fizyczną skutkuje niedotlenioną i poszarzałą cerą. Nieregularne spożywanie w pośpiechu posiłków, skomponowanych głównie z żywności przetworzonej prowadzi do niedoborów witamin i minerałów, a nieodpowiednie nawodnienie skóry prowadzi do jej przesuszenia. Inne niekorzystne wpływy stresu na skórę to powstanie rozszerzonych porów, nadmierny łojotok skóry czy trądzik.

Zwolnij, zatrzymaj się na chwilę, idź na spacer lub poćwicz i zadbaj o dietę – a Twoja skóra odwdzięczy się promiennym blaskiem, zdrowym kolorytem i optymalnym napięciem.

Zredukowanie szkodliwego wpływu stresu na skórę przy pomocy zabiegów kosmetologicznych

Poza zmianą trybu życia, warto pomyśleć także nad niektórymi zabiegami medycyny estetycznej, które skutecznie mogą powstrzymać pogorszenie stanu skóry. Nie obawiaj się jednak nienaturalnego wyglądu i przesadnie „zrobionej” twarzy, ale z drugiej strony nie oczekuj, że lekarz medycyny estetycznej odmłodzi Cię o dwie dekady. Najrozsądniejszym podejściem do kwestii zabiegów upiększających jest oczekiwanie ujędrnienia i wygładzenia skóry, jej rozjaśnienia i dodania blasku.

Możesz dokonać wyboru spośród iniekcji toksyny botulinowej czy wypełniaczy (m. in. kwasu hialuronowego), fotoodmładzania laserowego, peelingów chemicznych czy mikrodermabrazji. Najważniejsza pozostaje jednak redukcja stresu i zdrowy styl życia – to najlepsza kuracja odmładzająca.

Rozładowania emocji sposobem na walkę ze szkodliwym skutkiem stresu. Gdy dopada Cię stres, szukaj towarzystwa zamiast denerwować się w samotności.

Opracowała: mgr analityki medycznej Justyna Mazur. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Cytaty: www.phmd.pl (Postepy Hig Med Dosw (online), 2014; 68: 1483-1491 e-ISSN 1732-2693); Wikipedia.

Przeczytaj inne:
Implanty piersi silikonowe vs sól fizjologiczna
Implanty piersi silikonowe vs sól fizjologiczna

Implanty piersi
Implanty piersi

Zamknij