Jakie czynniki wpływają na efekt końcowy powiększania biustu?

Jakie czynniki wpływają na efekt końcowy powiększania biustu?

Rozważasz chirurgiczne powiększanie piersi? Przeczytaj o 5 istotnych elementach, które należy wziąć pod uwagę jak wielkość, rodzaj, wypełnienie i kształt implantu oraz miejsce nacięcia.

Wszystkie aspekty operacji powiększenie piersi implantami od momentu kwalifikacji do zabiegu…

Planujesz powiększyć biust implantami? Jeśli myślisz, że wystarczy przekroczyć próg gabinetu medycyny estetycznej i oznajmić: „Panie doktorze, chcę mieć większe piersi” – jesteś w błędzie.

Efekt końcowy zabiegu augumentacji zależy bowiem od wielu czynników, które powinnaś przeanalizować ze swoim lekarzem. Oto one.

  1. Wielkość implantów – objętość implantów piersiowych wyrażana jest miarą cc, co jest jednoznaczne z cm³ czyli ml; do wyboru są objętości od 200 – 800 cc. Ich dobór nie powinien sprowadzać się do wyczytania na forum informacji: ja mam rozmiar biustu A/ lub ważę 55 kg i lekarz zalecił mi implanty 225 cc – każda pacjentka musi być konsultowana indywidualnie. Dobór rozmiaru implantu to nie tylko objętość, ale także jego średnica i tzw. projekcja – niska, średnia, wysoka i extra wysoka. W dużym uproszczeniu odpowiada ona za stopień uwydatnienia biustu do przodu. Wymienione parametry określające implant dopasowywane są do wagi pacjentki, wyjściowej wielkości biustu, miejsca umieszczenia implantu (pod gruczołem czy pod mięśniem), ilości tkanki tłuszczowej, budowy klatki piersiowej… Jak widać, nie jest to kwestia do wyczytania w Internecie czy do ustalenia z koleżanką, która miała powiększany biust. To analiza wielu wypadkowych w celu otrzymania optymalnego efektu -naturalnie wyglądającego biustu, bez efektu nadmiernego zbliżenia piersi do siebie czy tzw. „double buble”, czyli przemieszczenia mięśnia piersiowego ku górze i odsłonięcia dolnej części implantu.
  2. Rodzaj wypełnienia implantu – do wyboru są implanty silikonowe oraz wypełnione roztworem soli. Które są lepsze? Z pewnością częściej wybieraną opcją są implanty żelowe – dają bowiem bardziej naturalny efekt końcowy, są bardziej wytrzymałe, w razie pęknięcia ich zwarta struktura minimalizuje ryzyko wydostania się silikonu do otaczających tkanek. Silikon jest jednak nieprzepuszczalny dla promieni rtg, co może kolidować z wykonaniem badań obrazowych klatki piersiowej. Implanty wypełnione solą fizjologiczną z kolei są idealne dla pacjentek z asymetrią piersi, gdy trzeba bardzo indywidualnie dopasować objętość implantu. Wszczepione są one jako puste implanty, które następnie napełnia się solą fizjologiczną do pożądanej wielkości. W razie ich pęknięcia nie ma ryzyka szkodliwego oddziaływania na organizm, sól jest bowiem neutralna dla organizmu.

Rzadziej spotykane warianty to kombinacja żelu i soli, gdy wszczepia się implant częściowo wypełniony silikonem, a po jego umieszczeniu – uzupełnia solą fizjologiczną. Natomiast implanty „gummy bear” to zwarty silikon dający bardzo naturalny kształt piersi, z obfitszym ich dolnym regionem.

  1. Miejsce wykonania nacięcia – uwarunkowane jest rodzajem stosowanego implantu oraz indywidualnymi predyspozycjami pacjentki. Najczęściej wykonywane jest cięcie okołobrodawkowe lub podguczołowe. To pierwsze zapewnia minimalną widoczność blizny, jednak może stanowić przeszkodę w karmieniu piersią. To drugie – mniejsze ryzyko powikłań pozabiegowych oraz doskonały dostęp do pola operacyjnego. Ponadto przy zwiększeniu wymiarów biustu nie powinna być widoczna. W przypadku implantów wypełnionych solą fizjologiczną możliwe jest cięcie endoskopowe – w okolicy pachy bądź pępka. Takie cięcie oszczędza skórę piersi, jednak może powodować powstanie asymetrii piersi, ponadto cięcie pachowe widoczne może być podczas noszenia koszulki na ramiączkach.
  2. Powierzchnia implantu – gładka lub teksturowana. Implanty teksturowane dają efekt chropowatej powierzchni, co gwarantuje doskonałe przyleganie do otaczających tkanek i minimalizuje ryzyko przemieszczenia się implantu. Ponadto szorstka powierzchnia zapobiega powstaniu przerostu torebki łącznotkankowej wokół implantu. Natomiast implanty o gładkiej powierzchni są łatwiejsze do wprowadzenia przez nacięcie, mogą być one zatem mniejsze. Ponadto gładka powierzchnia minimalizuje ryzyko zakażenia, gdyż utrudnia przyleganie zanieczyszczeń oraz czynników infekcyjnych.
  3. Kształt implantu – okrągły bądź anatomiczny. Ten drugi wygląda bardzo naturalnie, gdyż implanty w kształcie łez idealnie odwzorują anatomiczny kształt piersi, z pełniejszą dolną częścią biustu. Nie oznacza to jednak, że implanty okrągłe zawsze dają niekorzystny efekt estetyczny – jeśli są idealnie dobrane, mogą wyglądać naprawdę dobrze. Obydwa warianty implantów występują zarówno jako implanty gładkie bądź teksturowane. Przy wszczepianiu implantów anatomicznych należy zwrócić uwagę na ich precyzyjne umieszczenie w dokładnie przygotowanej torebce operacyjnej, w przeciwnym razie może dojść do powstania asymetrii piersi.

Autor: mgr analityki medycznej Justyna Mazur. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

 

Przeczytaj inne:
Asymetria ust
Asymetria ust

Endermologia (zabieg antycellulitowy)
Endermologia (zabieg antycellulitowy)

Zamknij