Kto może wstrzykiwać Botoks? Czy akredytacja ma znaczenie?

2017-04-25 20:24:04 ·

Zminimalizuje ryzyko działań niepożądanych i zapewni nienaganny efekt zabiegu - lekarz medycyny estetycznej.

Botox - kto może wstrzyknąć go pacjentce?

Tym, co jest najbardziej fascynujące w niektórych zabiegach medycyny estetycznej jest znikoma inwazyjność procedury połączona z natychmiastowym i widowiskowym efektem końcowym. Takimi cechami wyróżnia się chociażby iniekcja toksyny botulinowej, której wstrzyknięcia w odpowiednie obszary twarzy (najczęściej na czole, bruzdach międzybrwiowych, okolicy kurzych łapek czy zmarszczek palacza). Tym, co przeraża jest natomiast fakt wykonywania zabiegów ostrzykiwania botoksem przez osoby do tego nieupoważnione, a zatem – niewystarczająco wykształcone w tym kierunku.

Niektóre kobiety idą o krok dalej i organizują tzw. botox party, na których nawzajem ostrzykują się botoksem – lub czymś, co z toksyną botulinową ma wspólną jedynie nazwę – zakupionym w podejrzanym źródeł, najczęściej w Internecie. Czym to grozi?

Nieprofesjonalne wstrzyknięcie botoksu prowadzić może do porażenia mięśni i znaczących zaburzeń mimiki twarzy, a także do zakażeń.

Zdrowy rozsądek nakazuje wziąć własne zdrowie w swoje ręce i wszelkie ingerencje w ciało zlecać jedynie uprawnionym do tego profesjonalistom.

Powodzenie zabiegu zależy bowiem od szeregu czynników:

:: zachowania odpowiedniej aseptyki

:: perfekcyjnej znajomości anatomii twarzy

:: wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań

:: odpowiedniego, indywidualnego wyznaczenia punktów iniekcji

:: znajomości specyfiki działania toksyny w zależności od jej stężenia

Pomimo, że medycyna estetyczna kojarzona bywa ze specjalnością dermatologa,  tak naprawdę nie ma swojej specjalizacji, a lekarzem medycyny estetycznej może zostać dokształcający się w tej dziedzinie lekarz każdej innej specjalności (tj. internista, okulista, stomatolog).

Jak nie trudno się domyślić, taką wiedzę posiadać może jedynie lekarz medycyny estetycznej. Niestety, zabieg ten często wykonywany jest przez kosmetyczki, czy… lekarzy stomatologów. Nawet odbycie jednorazowego szkolenia nie gwarantuje poprawnego przeprowadzenia zabiegu, gdyż wymagana jest tu szeroka, ogólnomedyczna wiedza. Ponadto do botoksu legalny dostęp mają wyłącznie lekarze, skąd zatem może go mieć kosmetyczka? Zdrowy rozsądek nakazuje wziąć własne zdrowie w swoje ręce i wszelkie ingerencje w ciało zlecać jedynie uprawnionym do tego profesjonalistom. Zminimalizuje to ryzyko działań niepożądanych i zapewni nienaganny efekt zabiegu.

Autor: JM


Przeczytaj też :: Medycyna estetyczna – odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na apel Naczelnej Rady Lekarskiej :: e-Przewodnik dla pacjentów z zakresu medycznej poprawy urody :: Jak wybrać odpowiedniego lekarza medycyny estetycznej?

Polecane artykuły związane z botoksem Botox lek na depresję?  Połączenie botoksu z wypełniaczem zapewnia trwalsze działanie wypełniaczy  Wpływ Botoxu na skórę  Botox w medycynie estetycznej  Alternatywne zabiegi z botoxu  Neurotoksyna botulinowa typu A  Efekty stosowania zabiegów łączonych w medycynie estetycznej
REKLAMA

Poszukiwane informacje :: Labioplastyka – najbardziej intymna z procedur medycyny estetycznej :: Usta – wypełniacz czy implant? Jaka metoda jest dla Ciebie? :: 10 faktów, o których warto wiedzieć przed laserowym usuwaniem tatuażu :: Kto może wstrzykiwać Botoks? :: Botox lek na depresję :: Bioidentyczna hormonalna terapia zastępcza – nowy nurt anti – aging :: Czy implanty powodują raka piersi :: Dlaczego kobiety usuwują implanty piersi? :: Mezoterapia biomimetyczna :: Czy suplementy kolagenowe naprawdę działają? :: Jak zęby zdradzają nasz wiek? :: Najskuteczniejsza metoda depilacji - laser diodowy, IPL czy elektroepilacja :: Hydradermabrazja – zabieg kompleksowy :: Medycyna estetyczna - świadczenia z zakresu medycyny estetycznej :: Laser, RF, IPL w niepowołanych rękach – czym to grozi dla pacjenta? :: Wybór lekarza i kliniki medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej :: Efekt połączenia lasera z wypełniaczem :: Różnica nici PDO i PLA :: Kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany :: UltraShape Power modelowanie sylwetki :: Profilaktyka przebarwień na skórze :: Worki pod oczami jak się pozbyć :: Powiększanie biustu własnym tłuszczem :: Zabieg hialuronidaza :: Botoks czy kwas hialuronowy :: Kwas hialuronowy kiedy widać efekty :: Lifting twarzy bez skalpela :: Medyczne metody powiększania ust :: Liposukcja czy kriolipoliza - redukcja tkanki tłuszczowej :: Przeszczep tłuszczu w twarz - lipofilling twarzy ::  Szybki sposób na cellulit :: Baby botoks (mezobotox) - delikatna korekcja zmarszczek :: Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej działanie - podobieństwa i różnice między aktualnie dostępnymi preparatami :: Twarz po botoksie - botoks jak długo działa? :: kliniki medycyny estetycznej :: Portal medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej

© 2014 - 2017 Portal KlinikiUrody - wszystkie prawa zastrzeżon