Botox lek na depresję?

2017-04-13 12:16:29 ·

Rewolucyjna terapia leczenia stanów depresyjnych i nowe możliwości zastosowania toksyny botulinowej.

O tym, że toksyna botulinowa może wpływać na poprawę nastroju i emocji można przeczytać już od kilku lat. Średnio co rok przeprowadza się nowe badania nad zastosowaniem toksyny botulinowej w leczeniu stanów depresyjnych. Za każdym razem pisze się, że terapia jest na etapie badań, ale wyniki są objecujące, czy tak jest tym razem?

Koncern farmaceutyczny Allergan także podjął się badań potwiedzających zastosowaniem toksyny botulinowej. Okazuje się, że toksyna może skutecznie leczyć zaburzenia depresyjne. Może tym razem doniesiena zostaną poparte twardymi dowodami i leczenie oficjalne zostanie zatwierdzone.

Jak wiadomo toksyna botulinowa niesie za sobą wiele korzyści jak redukcję zmarszczek mimicznych (okolice oka, brwi, czoła), leczenie zeza, migreny, nadpotliwości, mimowolnego mrugania, dystonię.

Jak wynika z badań Botox (toksyna botulinowa typu A) podany w zmarszczki międzybrwiowe wykazuje działanie antydepresyjne, utrzymujące się dłużej niż sam efekt kosmetyczny. Badania przeprowadzono z udziałem kobiet jak i mężczyzn, którym podano lek w postaci zastrzyków w typowe miejsca dla leczenia zmarszczek międzybrwiowych. Efekt kosmetyczny pod postacią wygładzenia zmarszczek utrzymywał się od 12 do 16 tygodni natomiast działanie antydepresyjne pod postacią znaczącej poprawy nastroju utrzymywało się  przez pełne 24 tygodnie tj. około 3 miesięcy dłużej niż poprawa wyglądu.

Ponad 47% redukcja symptomów depresyjnych po zastrzyku z toksyny botulinowej. 

Według naukowców wyniki mogą mieć dwa możliwe wytłumaczenia. Pierwsze to takie, że pod wpływem Botoxu wyraz twarzy zmienia się na bardziej pogodny, co skutkuje lepszymi relacjami z otoczeniem i w efekcie poprawą nastroju. Drugie wyjaśnienie jest bardziej złożone. Badania aktywności ośrodkowego układu nerwowego za pomocą rezonansu jądrowego pokazały, że u ludzi którzy po podaniu Botoxu nie mogą robić min charakterystycznych dla ekspresji złości (np marszczenie brwi) dochodzi do spadku aktywności neuronów w ciałach migdałowatych, które są jednym z obszarów mózgu odpowiedzialnych za negatywne reakcje  związane z nastrojem. Wobec braku bodźców obniżających nastrój dochodzi do jego poprawy. Opisane antydepresyjne działanie Botoxu wydaje się na tyle obiecujące, że może być podstawą terapii lub leczeniem uzupełniającym u pacjentów ze zdiagnozowaną depresją.

Zastosowanie botoksu w leczeniu depresji jest kwestią czasu. Jak przyznają naukowcy zastrzyki botoksu nie eliminują depresji na stałe i muszą być powtarzane co kilka miesięcy.

Źródło: Pharma Times, Linea Corporis.

Polecane artykuły związane z botoksem Połączenie botoksu z wypełniaczem zapewnia trwalsze działanie wypełniaczy  Wpływ Botoxu na skórę  Botox w medycynie estetycznej  Alternatywne zabiegi z botoxu  Neurotoksyna botulinowa typu A  Efekty stosowania zabiegów łączonych w medycynie estetycznej
REKLAMA

Poszukiwane informacje :: Labioplastyka – najbardziej intymna z procedur medycyny estetycznej :: Usta – wypełniacz czy implant? Jaka metoda jest dla Ciebie? :: 10 faktów, o których warto wiedzieć przed laserowym usuwaniem tatuażu :: Kto może wstrzykiwać Botoks? :: Botox lek na depresję :: Bioidentyczna hormonalna terapia zastępcza – nowy nurt anti – aging :: Czy implanty powodują raka piersi :: Dlaczego kobiety usuwują implanty piersi? :: Mezoterapia biomimetyczna :: Czy suplementy kolagenowe naprawdę działają? :: Jak zęby zdradzają nasz wiek? :: Najskuteczniejsza metoda depilacji - laser diodowy, IPL czy elektroepilacja :: Hydradermabrazja – zabieg kompleksowy :: Medycyna estetyczna - świadczenia z zakresu medycyny estetycznej :: Laser, RF, IPL w niepowołanych rękach – czym to grozi dla pacjenta? :: Wybór lekarza i kliniki medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej :: Efekt połączenia lasera z wypełniaczem :: Różnica nici PDO i PLA :: Kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany :: UltraShape Power modelowanie sylwetki :: Profilaktyka przebarwień na skórze :: Worki pod oczami jak się pozbyć :: Powiększanie biustu własnym tłuszczem :: Zabieg hialuronidaza :: Botoks czy kwas hialuronowy :: Kwas hialuronowy kiedy widać efekty :: Lifting twarzy bez skalpela :: Medyczne metody powiększania ust :: Liposukcja czy kriolipoliza - redukcja tkanki tłuszczowej :: Przeszczep tłuszczu w twarz - lipofilling twarzy ::  Szybki sposób na cellulit :: Baby botoks (mezobotox) - delikatna korekcja zmarszczek :: Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej działanie - podobieństwa i różnice między aktualnie dostępnymi preparatami :: Twarz po botoksie - botoks jak długo działa? :: kliniki medycyny estetycznej :: Portal medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej

© 2014 - 2017 Portal KlinikiUrody - wszystkie prawa zastrzeżon