Bioidentyczna hormonalna terapia zastępcza – nowy nurt anti – aging?

Bioidentyczna hormonalna terapia zastępcza – nowy nurt anti – aging?

Idź śladami światowych gwiazd i zdecyduj jaka terapia jest dla ciebie korzystna, aby zminimalizować objawy menopauzy i spowolnić proces starzenia, lub leczyć zaburzenia w okresie przedmenopauzalnym (premenopauza).

Czym jest bioidentyczna hormonalna terapia zastępcza?

Bioidentyczna hormonalna terapia zastępcza (z ang. BHRT) przedstawiana jest jako bezpieczniejsza, a jednocześnie nie ustępująca skutecznością alternatywa dla tradycyjnej hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Powszechnie stosowana HTZ polega na wykorzystaniu hormonów syntetycznych w celu zredukowania niekorzystnych objawów menopauzy, obejmujących także pogorszenie stanu skóry i nasilenie procesów starzenia. Jej bioidentyczny odpowiednik nie bazuje jednak na hormonach syntetycznych, których stosowanie obarczone jest licznymi działaniami niepożądanymi, a wykorzystuje pozyskiwane z naturalnych źródeł hormony identyczne z tymi, które występują w organizmie człowieka. Jednym ze źródeł takich hormonów są rośliny, m. in. soja, których estrogen ma identyczną budowę jak ludzki i identyczne działanie w organizmie. Producenci preparatów wykorzystywanych w bioidentycznej BHTZ deklarują całkowite bezpieczeństwo stosowania, jednak oficjalne stanowisko FDA nie wykazuje wyższości bioidentycznej terapii względem tej tradycyjnej.

Dla kogo przeznaczona jest bioidentyczna hormonalna terapia zastępcza?

Bioidentyczna hormonalna terapia stosowana jest głównie u kobiet w okresie menopauzy, w celu złagodzenia uciążliwych objawów zachwiania równowagi hormonalnej. U większości osób tuż po 40 roku życia dochodzi do spadku syntezy estrogenów, co niekorzystnie odbija się zarówno na wizerunku, jak i ogólnym samopoczuciu. Bioidentyczna BHTZ stosowana jest w celu spowolnienia postępu niekorzystnych zmian:

  • ścieńczenia skóry i spadku jej elastyczności
  • spadku syntezy kolagenu i pojawienia się zmarszczek
  • zmniejszenia mineralizacji kości i zwiększonego ryzyka osteoporozy
  • zaburzeń gospodarki lipidowej i zagrożenia chorobami układu sercowo – naczyniowego
  • zaburzeń nastroju i snu
  • suchości pochwy
  • nietrzymania moczu

Bioidentyczna hormonalna terapia zastępcza dedykowana jest tym kobietom, u których potwierdzono badaniami laboratoryjnymi zaburzenia gospodarki hormonalnej, a które obawiają się zastosować tradycyjną hormonalną terapię zastępczą. Jednak nieliczne przeprowadzone badania wskazują, że bioidentyczna BHTZ także może być obciążona działaniami niepożądanymi, choć mniej nasilonymi niż w przypadku hormonów syntetycznych.

Zaburzenie równowagi hormonalnej jest jedną z przyczyn przedwczesnego starzenia się i pogorszenia stanu skóry.

Korzyści z zastosowania bioidentycznej hormonalnej terapii zastępczej

Niewątpliwą zaletą bioidentycznej hormonalnej terapii zastępczej jest możliwość indywidualnego dostosowania rodzajów i dawek hormonów do wyników badań pacjenta. Bioidentyczna BHTZ wyróżnia się także możliwością różnorodnych dróg podania hormonów:

  • doustnie w postaci tradycyjnych tabletek
  • podjęzykowo
  • w formie globulek dopochwowych
  • w postaci żelu/ kremu aplikowanego na skórę
  • w postaci implantowanych pod skórę granulek

BHTZ przywraca równowagę hormonalną i pozwala odzyskać energię i zdrowie sprzed lat.

Inna niż doustna forma podania hormonów jest idealnym rozwiązaniem dla osób z upośledzoną funkcją wątroby.

Stosowanie bioidentycznej BHTZ przynosi efekty podobne, jak w przypadku tradycyjnej terapii, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki osteoporozy i zaburzeń lipidowych oraz poprawy kondycji skóry. Zwłaszcza aplikacja hormonów zawartych w formułach kremów aplikowanych na skórę daje doskonały efekt odmładzający – wzrost gęstości i jędrności skóry, redukcję zmarszczek i przebarwień.

Tradycyjna HTZ kontra bioidentyczna BHTZ

Tradycyjna HTZ cechuje się doustną formą podania, co może obciążać żołądek i wątrobę, zaś hormony bioidentyczne mogą być podawane pod wieloma postaciami. Przeciwwskazaniem do stosowania tradycyjnej HTZ jest m. in. ostra niewydolność wątroby, zakrzepica, nowotwór piersi bądź trzonu macicy czy świeży zawał serca. Brak jest jednoznacznie określonych przeciwwskazań dla bioidentycznej BHTZ. Jeśli chodzi o działania niepożądane, to udokumentowano różnorodne efekty uboczne stosowania HTZ, z których najpoważniejszym jest wzrost zachorowalności na raka sutka. Natomiast dla bioidentycznej BHTZ producenci hormonów deklarują działania niepożądane jedynie po pierwszym podaniu leku i są to:

  • męczliwość
  • zaburzenia widzenia
  • trądzik i nadmierna utrata włosów
  • bóle głowy
  • wysypki skórne i świąd skóry

Czy bioidentyczna BHTZ jest bezpieczna?

Mimo pozornej wyższości stosowania hormonów bioidentycznych nad syntetycznymi, w rzeczywistości tradycyjna hormonalna terapia zastępcza jest lepiej przebadaną, a zatem bardziej polecaną formą leczenia. Wg FDA, czyli Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków tradycyjna hormonalna terapia zastępcza jest obciążona pewną ilością udokumentowanych działań niepożądanych. Nie wykazano takiej zależności dla bioidentycznej BHTZ, jednak nie wynika to z braku działań niepożądanych, a jedynie braku długoterminowych badań klinicznych nad tą formą terapii. Mimo to taki sposób leczenia jest stosowany coraz częściej, a pacjentki bardzo chwalą sobie jego efekty.

Stosowanie bioidentycznej terapii hormonalnej deklarują m.in: Oprah Winfrey Angelina Jolie Jane Seymour Suzanne Somers Whoopi Goldberg Samantha Jones

Przeczytaj inne:
Implanty piersiowe
Implanty piersiowe po mastektomii

Plastyka brzucha (Abdominoplastyka)
Plastyka brzucha (Abdominoplastyka)

Zamknij