Czy implanty powodują raka piersi?

Czy implanty powodują raka piersi?

Czy implanty silikonowe mogą powodować powstawanie raka? Badania potwierdzające niezwykle rzadkie występowanie anaplastycznego chłoniaka wielkokomórkowego po wszczepieniu silikonowych implantów piersi.

BIA – ALCL – Anaplastyczny chłoniak wielkokomórkowy związany z implantami piersi (ang. breast implant – associated anaplastic large cell lymhomas) jest stosunkowo niedawno opisaną jednostką chorobową – dopiero 2011 roku FDA (ang. U.S. Food and Drug Administration) wydało oficjalne ostrzeżenie, potwierdzające zwiększone ryzyko wystąpienia pierwotnego ALCL piersi u pacjentek z implantami piersi.

potwierdzające zwiększone ryzyko wystąpienia pierwotnego ALCL piersi u pacjentek z implantami piersi.

1. Jakie jest stanowisko FDA w sprawie BIA-ALCL?

FDA zgadza się ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), że BIA-ALCL to rzadki chłoniak limfocytów T, który może rozwinąć się po wszczepieniu implantów piersi w obrębie torebki włóknistej implantu piersi. W tej chwili większość danych sugeruje, że BIA-ALCL występuje częściej po implantacji implantów piersiowych z powierzchniami teksturowanymi, a nie tymi, które mają gładką powierzchnię.

FDA po raz pierwszy zidentyfikowała możliwe powiązania między implantami piersi a rozwojem ALCL w 2011 roku. W tym czasie FDA zlokalizowano pojedyncze przypadki. Dlatego ustalenie przyczyny przez tyle lat było niemożliwe.

2. Co to jest BIA-ALCL?

BIA-ALCL nie jest rakiem piersi. Według Światowej Organizacji Zdrowia, BIA-ALCL to rzadki chłoniak limfocytów T, który może rozwinąć się po wszczepieniu implantów piersi.

Sięgając głębiej chłoniak to nowotwór, ale nie rak. Anaplastyczny Chłoniak Wielkokomórkowy jest rodzajem chłoniaka nieziarniczego, nowotworu komórek układu odpornościowego.

BIA-ALCL objawia się najczęściej jako późny seromat (seroma) wokół implantu lub masy (guzki) w obrębie torebki włóknistej.

3. Jakie są objawy BIA-ALCL u kobiet?

Głównymi objawami BIA-ALCL są trwałe obrzęki.

W przeważającej większości przypadków pierwszym symptomem choroby było trwałe obrzmienie piersi, spowodowane gromadzeniem się wysięku surowiczego pod torebką włóknistą implantu, dyskomfort, lub bóle w okolicy implantu piersiowego. Sporadycznie BIA-ALCL objawiał się owrzodzeniem na obwodzie piersi lub lokalnym powiększeniem węzłów chłonnych.

Średnio połowa odczuwa: poty nocne, zmęczenie i utratę wagi, stany podgorączkowe lub gorączkę, pojawiającą się w różnych porach dnia i swędzenie skóry.

4. Czy struktura powierzchni powłoki implantu piersi – gładka i teksturowana – zwiększa ryzyko wystąpienia BIA-ALCL u kobiety?

Obecnie dane sugerują, że BIA-ALCL występuje częściej w przypadku impantów teksturowaanych, a niżeli gładkich implantów piersi, ale dane są nadal bardzo skąpe, aby jednoznacznie stwierdzić.

5. Czy wypełnienie implantu piersi – silikon w porównaniu do soli fizjologicznej – zwiększa ryzyko wystąpienia BIA-ALCL u kobiet?

Typ wypełnienia implantu nie wydaje się być czynnikiem ryzyka dla BIA-ALCL, ale dotychczasowe dane nie dają 100% gwarancji, czy ALCL może występować częściej u kobiet z implantami piersi wypełnionymi silikonem w porównaniu z kobietami z implantami piersi wypełnionych solą fizjologiczną.

6. Jeżeli kobieta rozważa implanty piersiowe, jak powinna postąpić?

Należy porozmawiać z lekarzem o ryzyku i zaletach zabiegu augumentacji. FDA przygotowało również kilka przydatnych informacji na swojej stronie internetowej (www.fda.gov/breastimplants).

FAKTY:

Czas wszczepienia a diagnoza: waha się między 4 miesiącami a aż 25 latami.

Pierwsze objawy: od wystąpienia pierwszych objawów do wdrożenia leczenia mija od miesiąca do dwóch lat.

Średnica pierwotnej zmiany w przypadku guzków: waha się od 4 mm do 10 cm.

Ponad 80% pacjentek jest już diagnozowanych w I stopniu zaawansowania klinicznego.

LECZENIE:

U większości pacjentek wystarczającym leczeniem wydaje się usunięcie obydwu implantów wraz z torebkami włóknistymi, jednak w stadiach bardziej zaawansowanych konieczne jest leczenie uzupełniające.

Kontrole należy przeprowadzać co sześć miesięcy przez pięć lat, wykonując USG piersi co najmniej co dwa lata. U pacjentek podjęte zostały próby następczego wszczepienia implantów piersi, tym razem o gładkiej powierzchni, jednak odległe wyniki tych procedur nie są na razie znane.

ROKOWANIA:

Odstetek 5-letnich przeżyć w przypadku chłoniaka związanego z implantem piersi sięga 92%, natomiast w postaci klasycznej 20 – 50%. W takich przypadkach przeżycie 5-letnie stanowi synonim wyleczenia. Ogólnie można powiedzieć, że nowotwór i rak piersi wcześnie wykryty jest wyleczalny.

FDA nie zaleca profilaktyki usunięcia implantu piersi u pacjentów bez objawów lub innych nieprawidłowości.

Wniosek

BIA-ALCL -jest stosunkowy nowy, dlatego też istone jest podnoszenie świadomości tego niedostatecznie poznanego zagadnienia wśród polskich chirurgów plastycznych.

 

Opracowała: Agnieszka Wyrozumska

Przeczytaj inne:
LASEK
LASEK

zapadnięte policzki
Zapadnięte policzki

Zamknij