Twoje zęby nie muszą zdradzać Twojego wieku!

Twoje zęby nie muszą zdradzać Twojego wieku!

Odmładzanie u stomatologa – zyskaj nową twarz i poznaj 4 TOP sposoby nowego światowego trendu anti – aging: Dental Face Liftingu. Przegląd metod stomatologii estetycznej.

Dbałość o nienaganny wygląd i jak najdłuższe zachowanie młodości to znak naszych czasów. Zabiegi odmładzające twarz mogą cofnąć oznaki upływającego czasu, okazuje się jednak, że także stomatologia wkracza na pole anti – aging. Mało kto kojarzy fakt zmian w uzębieniu z postarzeniem wizerunku. A przecież zęby to najważniejsza konstrukcja kostna w centralnej części twarzy. Jak zęby zdradzają wiek? I jak można temu trwale zapobiec?

Jak zęby zdradzają nasz wiek?

Jak każda część ciała, także uzębienie poddaje się upływowi czasu. Kumulowane przez lata niekorzystne zmiany, z roku na rok stają się coraz bardziej zauważalne, niekorzystnie wpływając na wizerunek. Oto najważniejsze oznaki starzenia zdradzane przez zęby:

  • skrócenie zębów wynikające z ich ścierania się
  • utrata połysku zęba
  • pękanie szkliwa i powstawanie bruzd na powierzchni zębów
  • zażółcenia od kawy i nikotyny
  • przebarwienia zębów, w tym trwałe przebarwieni po antybiotykach
  • zanik kości szczęki lub żuchwy wynikający z braków w uzębieniu

Poza nieestetycznym wyglądem samych zębów, zmiany te niekorzystnie wpływają na wygląd całej twarzy. Uzębienie to „szkielet” twarzy w jej najważniejszej, najbardziej wyrazistej części centralnej, o bogatej mimice, na której najszybciej czas odciska swe piętno. Ubytki zębów i towarzyszące im zaniki kości diametralnie zmieniają rysy twarzy: powodują cofanie się brody, zapadanie się policzków, pogłębienie zmarszczek pionowych wokół ust, bruzd nosowo – wargowych czy tzw. linii marionetek. Efekt? Zmęczona, zapadnięta i nieatrakcyjna twarz, która nierzadko wygląda znacznie starzej niż wskazuje na to metryka. Jeśli zatem zaniedbane uzębienie wywiera tak niekorzystny wpływ na wizerunek, to naprawa wszelkich wad uzębienia przyniesie zaskakujący efekt odmładzający. Takie słuszne założenie jest podstawą nowego światowego trendu anti – aging: Dental Face Liftingu, czyli odmładzania stomatologicznego.

Odmładzanie u stomatologa – zyskaj nową twarz

Dental Face Lifting to szereg procedur stomatologicznych, które mają doprowadzić do zauważalnej poprawy wyglądu twarzy. Rekonstrukcja zębów okazuje się być bowiem trwałym fundamentem dla ujędrnienia i wygładzenia skóry twarzy, z jednoczesną poprawą jej rysów. Można zatem spodziewać się zmiany położenia brody, wypełnienia i podniesienia policzków, uwydatnienia ust czy wygładzenia bruzd i zmarszczek. Zakres procedur stomatologicznych ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta; może obejmować m. in.:

:: wybielanie zębów

:: wymianę wypełnień amalgamatowych na zdrowsze i bardziej estetyczne wypełnienia

:: konturing lub bonding zębów, czyli nadanie pojedynczym zębom pożądanego kształtu

:: ortodoncję

:: licówki


Może Cię zainteresuje: Leczenie chrapania NightLase™ lub Korekcja uśmiechu dziąsłowego Biżuteria nazębna


1. Białe zęby odejmują lat

Wybielanie zębów to najczęstszy zabieg z zakresu stomatologii estetycznej. Wykonywany może być zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i w warunkach domowych. Profesjonalne wybielanie zębów polega na zastosowaniu substancji czynnej, którą najczęściej jest nadtlenek wodoru czy nadtlenek karbamidu. Substancje te stosowane są w różnych stężeniach: dla wybielania gabinetowego jest to około 25 – 35%, zaś dla wybielania domowego – 10 – 20%. Wybielanie zębów w gabinecie to jednorazowy zabieg, polegający na aplikacji żelu z substancją czynną, a następnie aktywowaniu jej termicznie lub światłem. Stosowane w tym celu lasery to laser diodowy, laser CO2, Er: YAG oraz Nd: YAG. Aktywacja laserowa poza przyspieszeniem zabiegu i zintensyfikowaniem efektu końcowego, zauważalnie minimalizuje ryzyko nadwrażliwości zębów czy uszkodzeń szkliwa. Zastosowanie nadtlenku wodoru może bowiem powodować wzrost porowatości szkliwa, spadek odporności na pękanie, zaburzenia mineralizacji oraz osłabienie i nadwrażliwość zębów. Aktywacja substancji wybielającej laserem zapobiega natomiast osłabieniu struktury szkliwa i zapobiega utracie związków mineralnych.

Domowe systemy nakładkowe polegają na stosowaniu nakładek silikonowych z żelem, zakładanych na całą noc, rzadziej –na dwie – trzy godziny w ciągu dnia. Taka kuracja trwa około 10 – 14 dni. Efekt białych i lśniących zębów utrzymuje się około trzech lat, co zauważalnie odmładza całą twarz.

2. Konturing i bonding zębów – rewolucja podczas jednej wizyty w gabinecie

Już podczas jednej krótkiej wizyty w gabinecie dentystycznym można zauważalnie poprawić wygląd uzębienia i wizualnie odmłodzić twarz. Mowa o konturingu i bondingu, czyli mało inwazyjnych zabiegach dających spektakularne efekty. Konturing to szlifowanie pojedynczych zębów tak, aby nadać im pożądany kształt bez ich uszkadzania. Natomiast bonding, czyi licówki kompozytowe, to zabieg polegający na aplikacji na powierzchnię zęba cienkiej powłoki kompozytowej, która koryguje kształt i maskuje przebarwienia. Ta druga technika nie wymaga szlifowania zębów. Efektem jest wyrównanie linii zębów oraz korekcja diastemy czy tremy zębowej.

3. Licówki – korygowanie większych nieprawidłowości uzębienia

Jeśli zęby dotknięte są większymi ubytkami, pęknięciami czy odłamaniami, wtedy diametralnej poprawy ich wyglądu dokonuje się za pośrednictwem licówek porcelanowych. Te cienkie, porcelanowe płytki doskonale imitują naturalne zęby, umożliwiając korekcję kształtu czy wielkości zębów. Stosowane są w przypadku:

  • urazów zębów
  • przebarwień polekowych nie poddających się zabiegom wybielającym
  • planowanej zmiany kształtu lub długości zęba
  • zębów stożkowych czy dysplazji zębów

Komponowane indywidualnie dla potrzeb pacjenta licówki, montowane są na powierzchni oszlifowanych zębów własnych pacjenta przy pomocy specjalnych cementów. Jest to rozwiązanie stosunkowo mało inwazyjne, efektowne i trwale. Pozwala uzyskać biały, równy i promienny uśmiech.

4. Ortodoncja i implantologia – najbardziej żmudne procedury stomatologii estetycznej

Największy wpływ modyfikujący wygląd uzębienia, kości szczęki i żuchwy oraz rysów twarzy, zapewnia ortodoncja oraz implantologia stomatologiczna. Ortodoncja koncentruje się na ocenie zarówno stanu uzębienia, jak i na konturach twarzy: położeniu warg i brody oraz wysokości dolnego piętra twarzy. Taka całościowa analiza problemu umożliwia osiągnięcie nienagannego efektu estetycznego. Możliwa jest zatem taka zmiana położenia zębów, która przyczyni się do relaksacji określonych grup mięśni twarzy, co korzystnie wpłynie na jej wygląd. Możliwe jest działanie zarówno w obrębie pojedynczych zębów (mikroortodoncja) jak i całego uzębienia (makroortodoncja). Przy zastosowaniu stałego aparatu ortodontycznego dokonywane są zabiegi intruzji (wciskania) i ekstruzji (wyciągania) zębów, a czas trwania terapii zależy od wyjściowego stanu uzębienia i oczekiwanego efektu końcowego.

Implantoprotetyka to przynosząca najbardziej spektakularne efekty dziedzina stomatologii estetycznej. Do dyspozycji pacjentów pozostają mosty, korony czy protezy na implantach. Dzięki temu trwale można usunąć zarówno pojedyncze braki zębowe, jak i całkowity brak uzębienia. Daje to spektakularne efekty bez względu na lokalizację ubytków. Te z przodu wyglądają bowiem bardzo nieestetycznie, zaś ubytki zębów trzonowych nie są widoczne na zewnątrz, ale bardzo niekorzystnie zmieniają wygląd twarzy – powodują zapadanie się policzków, cofanie żuchwy oraz pogłębienie bruzd i zmarszczek. Doskonałej jakości kompozyty oraz całkowicie hipoalergiczne i świetnie tolerowane przez organizm implanty tytanowe to gwarancja bezpieczeństwa zabiegu.

Podsumowując, światowy trend, który obecnie dominuje w medycynie estetycznej, czyli Dental Face Lifting, to poza przywróceniem funkcji aparatu żucia i pięknego uśmiechu, także niezwykle skuteczne odmłodzenie twarzy. Po takim liftingu inne procedury medycyny estetycznej, np. wypełnianie ust kwasem hialuronowym czy wstrzyknięcie botoksu, stanowią jedynie kropkę nad “i”.

Opracowała: mgr analityki medycznej Justyna Mazur. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Żródła:

http://www.beautifulsmiledentalcare.com/

http://www.dental-tribune.com/

http://www.adlerdentistry.com/

http://www.laser.org.pl/images/PTSL/Grzech-Leśniak_Wykorzystanie_lasera_diodowego.pdf

Przeczytaj inne:
Zamykanie żylaków metodą ClariVein
Zamykanie żylaków metodą ClariVein ®

Wpływ oleju kokosowego na skórę i włosy
Właściwości oleju kokosowego w kosmetykach

Zamknij