Medycyna estetyczna – odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na apel Naczelnej Rady Lekarskiej.

Medycyna estetyczna – odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na apel Naczelnej Rady Lekarskiej.

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia dnia 2 lutego 2017 r. na apel Naczelnej Rady Lekarskiej z 9 grudnia 2016 r w celu uregulowania zasad udzielania świadczeń z zakresu medycyny estetycznej.

Ministerstwo Zdrowia wystosowało pismo w odpowiedzi na apel NRL w sprawie uregulowania świadczeń z zakresu medycyny estetycznej.

W piśmie Ministra Zdrowia rozwiano wątpliwości co do uprawnień osób do wykonywania zabiegów lekarskich z zakresu medycyny estetycznej. Uzasadniajac, że wykonywanie zabiegów lekarskich z zakresu medycyny estetycznej to udzielanie świadczeń zdrowotnych, a osobami uprawnionymi są jedynie lekarze i lekarze dentyści przeszkoleni w stosowaniu danego produktu / wyrobu medycznego.

Laser, RF, IPL w niepowołanych rękach – czym to grozi dla pacjenta?

Wyrób medyczny jest dostarczany z instrukcją zawierającą ograniczenia co do kręgu osób, które mogą stosować dany produkt. Jest to uzasadnione działaniem, sposobem użycia i ryzykiem związanym z jego stosowaniem i powinno być przestrzegane przez użytkowników wyrobów medycznych. Zgodnie z zaleceniami producenta, zgłoszonymi do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych, zgodnie z wymaganiami przewidzianymi ustawą o wyrobach medycznych oraz instrukcją użytkowania zamieszczonymi na ulotce dołączonej do opakowania, wyroby te mogą być stosowane wyłącznie przez lekarzy, którzy przeszli odpowiednie przeszkolenie.

A zatem wykonywane popularne procedury z wykorzystaniem np. toksyny botulinowej czy wypełniaczy przez osoby bez uprawnień medycznych jest naruszeniem prawa.

Toksyna botulinowa jest lekiem i preparaty kwasu hialuronowego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 5 listopada 2010 roku w sprawie klasyfikowania wyrobów medycznych zostały zaliczone do klasy III z uwzględnieniem ryzyka ich stosowania.

Zastanawiasz się nad powiększaniem ust kwasem hialuronowym?


Ostatecznie Minister Zdrowia wyraził swoją opinię w sprawie kompetencji i odpowiedzialności kosmetologów i techników usług kosmetycznych.

Technik usług kosmetycznych może wykonywać zabiegi z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej i upiększającej oraz udzielać porad z zakresu kosmetyki zachowawczej i zdobniczej. Absolwent studiów kosmetologicznych posiada co prawda ogólną wiedzę z zakresu nauk o zdrowiu, wykonuje zabiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne i upiększające, stosuje odpowiednie kosmetyki, ale musi przy tym ściśle współpracować z lekarzem dermatologiem. Przede wszystkim należy podkreślić, że kosmetolodzy nie zostali ujęci także w przepisach prawnych regulujących udzielanie świadczeń zdrowotnych. W związku z powyższym należy podkreślić, iż pomimo realizacji w trakcie edukacji w ww. zawodach pewnych treści z zakresu nauk medycznch, zarówno kosmetolog, jak i technik usług kosmetycznych nie są zawodami medycznymi.

Zatem w kwestii dotyczącej kwalifikacji osób uprawnionych do wykonywania zabiegów polegajacych na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego, czy toksyny botulinowej powołani eksperci przyjęli zgodne stanowisko, że zabiegi tego rodzaju powinny być wykonywane przez lekarzy, jako przedstawicieli grupy zawodowej legitymującej się specjalistycznym zakresem wiedzy teoretycznej i praktycznej. Takiego zakresu wiedzy, jaki posiadają lekarze: ocena stanu zdrowia pacjenta celem przeprowadzenia kwalifikacji do zabiegu, ocena ryzyka i zagrożeń, leczenie powikłań, nie uzyskują ani absolwenci studiów na kierunku kosmetologia, ani absolwenci szkół policealnych kształcący się w zawodzie technika usług kosmetycznych.

Pismo – w załączeniu.

Przeczytaj inne:
Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa.
Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa.

redermalizacja
Czy twarz bez makijażu może wyglądać idealnie?

Zamknij